RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Zagadkowy układ trzech gwiazd. Sto tysięcy symulacji nie dało odpowiedzi

Nie jest jasne w jaki sposób powstał niezwykły układ TIC 470710327 (graf. NASA/JPL-Caltech/UCLA)
Nie jest jasne w jaki sposób powstał niezwykły układ TIC 470710327 (graf. NASA/JPL-Caltech/UCLA)

Astronomowie zaobserwowali zwarty potrójny system gwiazd. To najbardziej masywny obiekt tego typu jaki kiedykolwiek wykryto – wskazuje portal TVP Nauka.

Odkryto uśpioną czarną dziurę gwiazdową. Ma masę 9 razy większą niż Słońce [WIDEO]

zobacz więcej

Układ TIC 470710327 został po raz pierwszy zaobserwowany przez satelitę Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS). Bardzo duża jasność zgrupowania wskazywała, że składa się ono z czterech gwiazd. Późniejsze badania z wykorzystaniem instrumentu HERMES na 1,2-metrowym teleskopie Mercator w Obserwatorium Roque de Los Muchachos na La Palmie pozwoliły na zidentyfikowanie trzech masywnych obiektów.

Wewnętrzne gwiazdy układu o łącznej masie około 12 Słońc okrążają się wzajemnie w czasie jednego dnia. Trzeci składnik grupy ma masę około 16 Słońc i znajduje się na 52-dniowej orbicie. Nigdy wcześniej w historii nie udało się zaobserwować tak zwartego układu gwiazd składającego się z obiektów o tak dużej masie – zwraca uwagę serwis TVP Nauka

Nie jest jasne w jaki sposób powstał niezwykły układ TIC 470710327. Najprawdopodobniej gwiazdy nie powstały z jednego obłoku gazu i pyłu. Gdyby największa z nich uformowała się pierwsza, uniemożliwiłaby powstanie układu podwójnego w pobliżu.

Astronomowie przeprowadzili ponad 100 tys. symulacji, aby wyjaśnić jak doszło do powstania zgrupowania TIC 470710327. Najbardziej prawdopodobny scenariusz zakłada uformowanie dwóch układów podwójnych obok siebie, gdzie następnie dwie z gwiazd połączyły się w jedną, bardziej masywną.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej