RAPORT

Pogarda

„Mam nadzieję, że Giertych nie stchórzy”. Wiceminister pozwie znanego prawnika

Mecenas nie odpowiada na pytania (fot. PAP/Leszek Szymański)
Mecenas nie odpowiada na pytania (fot. PAP/Leszek Szymański)

Najnowsze

Popularne

Złożenie prywatnego aktu oskarżenia o zniesławienie przeciw mecenasowi Romanowi Giertychowi zapowiedział wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Prawnik określił ministra mianem łgarza i oszczercy. Tłem jest wypowiedź szefowej Komisji Europejskiej, Ursuli von der Leyen, w której niemiecka polityk domaga się przywrócenia do orzekania sędziów zawieszonych w związku toczącymi się wobec nich procesami.

We wtorek szefowa KE powiedziała „Dziennikowi Gazecie Prawnej”, że aby otrzymać środki z Krajowego Planu Odbudowy, Polska musi w pełni zastosować się do postanowienia TSUE, co jeszcze nie nastąpiło. – W szczególności nie przywrócono do orzekania zawieszonych sędziów – mówiła Niemka. Minister Warchoł zareagował na tę wypowiedź.

W sukurs Von der Leyen pospieszył Roman Giertych obrzucając ministra epitetami. W odpowiedzi ten zadeklarował rozwiązanie sprawy na drodze sądowej. Portal tvp.info poprosił obie strony sporu o komentarz. Marcin Warchoł wyjaśnił swoje stanowisko.

„Usiłuje wymusić na Polsce łamanie konstytucji”. Komisarz chce kwestionowania statusu sędziów

Unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders żąda m.in.. możliwości kwestionowania statusu sędziów przez innych sędziów. Zdaniem ministra...

zobacz więcej

– Mój tweet był stwierdzeniem faktu – ocenił nasz rozmówca. – Prawdą jest, że pani przewodnicząca Von der Leyen domaga się odwieszenia zawieszonych sędziów nie ograniczając tego żądania do przypadku sędziego Tuleyi czy w ogóle do jakichkolwiek konkretnych nazwisk. A więc chodzi jej również o sędziego, któremu Izba Dyscyplinarna prawomocnie uchyliła immunitet i odsunęła od orzekania m.in. sędziego który usłyszał zarzut gwałtu z naruszeniem czynności organu ciała. W innym przypadku sędziego, za którym wstawia się przewodnicząca KE, chodziło o spowodowanie wypadku, w którym osoba postronna poniosła uszczerbek na zdrowiu – mówił wiceminister sprawiedliwości.

– Chodzi także m.in. o czterech sędziów oskarżonych o korupcję, czterech kolejnych o zbrodnie komunistyczne, które są zbrodniami przeciw ludzkości - konkretnie zaś o bezprawne pozbawienie wolności. Inny z sędziów odsuniętych od orzekania miał dopuścić się znieważenia funkcjonariusza, zakłócenia miru domowego i kierowania gróźb karalnych, trzech kolejnych - przestępstw przeciw wiarygodności dokumentów. Ośmiu - prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości – wyliczał Marcin Warchoł.

– Określenia, jakich użył Roman Giertych godzą w moje dobre imię i z tego względu biorąc pod uwagę pełnione przeze mnie funkcje sekretarza stanu, pełnomocnika rządu ds. praw człowieka, dra hab. nauk prawnych i adiunkta Uniwersytetu Warszawskiego, zdecydowałem się złożyć przeciw panu Giertychowi prywatny akt oskarżenia – tłumaczył polityk.

– W przypadku oskarżenia o zniesławienie ciężar dowodu spoczywa na osobie, która miała dopuścić się pomówienia. Zatem mec. Giertych będzie miał okazję podjęcia próby wykazania prawdziwości użytych wobec mnie określeń. Trzeba w tym celu przyjść do sądu i mam nadzieję że to zrobi, zaś przewodnicząca Von der Leyen – mam nadzieję, że będzie go w tym wspierać – dodał Marcin Warchoł w rozmowie z naszym portalem.

Czy Roman Giertych skorzysta z tej możliwości, niestety nie wiemy. Próbowaliśmy o to zapytać, ale adwokat odłożył słuchawkę. Wysłaliśmy zatem pytanie smsem. Jak dotąd odpowiedź z jego strony do nas nie dotarła.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej