RAPORT

Tusk kontra Tusk

Gliński o stratach wojennych. „Mamy rozpoczętych 125 procesów restytucyjnych”

System odzyskiwania strat wojennych działa w tej chwili bardzo sprawnie. Mamy rozpoczętych 125 procesów restytucyjnych – ocenił wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Zrabowane okazy zoologiczne i książki wracają do Polski. Po ponad 80 latach

37 okazów przyrodniczych i 46 książek naukowych, zagrabionych w czasie II wojny światowej z Państwowego Muzeum Zoologicznego w Warszawie, powróciło...

zobacz więcej

– Mamy rozpoczętych 125 procesów restytucyjnych, polegających na sprawdzaniu proweniencji dzieł i udowadnianiu, że są one polskimi stratami – poinformował w TVP Info szef MKiDN .

W rozmowie odniósł się także do polskich muzeów, podkreślając że oferta muzealna w Polsce jest duża. Zaznaczył także, że „nasi muzealnicy są bardzo sprawni”.

– Chociażby na Wawelu Skarbiec Koronny zbudowano w ciągu roku, głównie za pieniądze ministerialne, bo ja nie szczędzę pieniędzy, jeżeli one są dobrze wydawane – powiedział. Zwrócił uwagę na to, że dzięki Skarbcowi Koronnemu „mamy po raz pierwszy od kilkuset lat pokazany splendor polskiego skarbu”.

– To bardzo ciekawa wystawa, która jest tłumnie odwiedzana – podkreślił.

Porcelana króla Jana III Sobieskiego wróciła do Polski [WIDEO]

zobacz więcej

Nowa wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie


– Dzisiaj w Muzeum Narodowym w Krakowie otwieramy także nową wystawę „4 x Nowoczesność”, na którą za chwilę jadę – powiedział minister. Jak wyjaśnił, wystawa jest poświęcona modernizmowi.

– To był bardzo ciekawy kierunek w sztuce, ale także i polityce państwowej dotyczącej budowy wspólnoty poprzez rozwiązania w architekturze, designie, w sztuce – podkreślił.

– Razem z artystami II Rzeczpospolita budowała nie tylko COP, ale także budowała wzornictwo przemysłowe, architekturę modernistyczną, która miała, i to jest ważne przesłanie, obronić człowieka przez zagrożeniami rozwoju technologicznego i różnymi pułapkami rozwoju cywilizacyjnego – powiedział szef MKiDN.

Gliński: Muzeum Polskie pozostaje w Rapperswilu. Obok powstanie filia Instytutu Pileckiego

Muzeum Polskie pozostanie w Rapperswilu. W mieście powstanie także szwajcarski oddział Instytutu Pileckiego. Wspólną siedzibą obu instytucji będzie...

zobacz więcej

Siedziba dla Muzeum Polskiego w Rapperswilu


W rozmowie Gliński przypomniał, że udało się również uzyskać nową siedzibę dla Muzeum Polskiego w Rapperswilu.

– To najstarsze polskie muzeum poza granicami kraju, założone w 1870 r. przez hrabiego Platera. Przez lata służyło Polsce za granicą – podkreślił.

Wyjaśnił, że „było ono zagrożone, ponieważ zamek, w którym się mieściło, jest własnością gminy, która postanowiła tym zamku zrealizować coś innego”. – Niestety, rząd szwajcarski też nie chciał pomóc – dodał.

– Wybrnęliśmy z tego kupując znajdujący się nad jeziorem wspaniały kompleks hotelowy. Jest to historyczne miejsce, tam został podpisany akt erekcyjny muzeum – wskazał.

Gliński zaznaczył, że w tym miejscu mieści się Muzeum, a także Instytut Pileckiego, który zakupił ten budynek dla państwa polskiego. – Mam nadzieję, że również będzie tam Instytut Polski – powiedział.

– To będzie miejsce, gdzie będziemy mogli prezentować polskie sprawy, a także współpracować świetnie z Polonią, która jest zachwycona tym rozwiązaniem. To sytuacja, w której wszyscy wygrali, uratowaliśmy Muzeum w Rapperswilu, ale zrobiliśmy coś więcej – podkreślił.

Gliński: Kultura jest podstawą patriotyzmu i przetrwania narodów

Kultura jest podstawą patriotyzmu i przetrwania narodów – powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński w...

zobacz więcej

Ukrainian Freedom Orchestra


Szef MKiDN był także pytany o Ukrainian Freedom Orchestra.

– Jest to czwarta inicjatywa budowania w Polsce instytucji kultury, która jedzie w tournée po świecie. Opowiada o wojnie na Ukrainie, aby nie pozwolić zasnąć elitom zachodnim – podkreślił.

Przypomniał, że jest to inicjatywa Teatru Wielkiego-Opery Narodowej oraz Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Zespół prowadzi kanadyjska dyrygentka pochodzenia ukraińskiego Keri-Lynn Wilson.

Piotr Gliński ocenił, że „to światowa inicjatywa, w której Polska znowu będzie na pierwszym planie”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej