RAPORT

Pogarda

Lider niemieckiej opozycji przed wizytą w Polsce: Zostaliśmy oszukani

Friedrich Merz (fot.  Florian Gaertner/Photothek via Getty Images)
Friedrich Merz (fot. Florian Gaertner/Photothek via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Szef CDU Friedrich Merz w środę przyjeżdża do Warszawy, gdzie spotka się m.in. z liderem PiS Jarosławem Kaczyńskim i premierem Mateuszem Morawieckim. W wywiadzie przed wyjazdem do Polski polityk oskarża niemiecki rząd o oszukiwanie opinii publicznej i parlamentu w sprawie dostaw ciężkiej broni na Ukrainę. Zwraca też uwagę na zaufanie, jakie Berlin traci nie tylko w kraju, ale także w Europie Środkowo-Wschodniej, w tym w Polsce.

Co z obietnicami Scholza? Niemiecki dziennik: Sąsiadom nie przekazano ani jednego czołgu

W kwietniu Bundestag wezwał rząd do wysłania Ukrainie czegoś więcej niż solidarnych pozdrowień i kilku starych panzerfaustów. Dostawy broni miały...

zobacz więcej

Jak informowaliśmy we wtorek, w czasie środowej wizyty Merza w Warszawie dojdzie do spotkania nie tylko z premierem polskiego rządu, ale także kierownictwem Prawa i Sprawiedliwości, w tym prezesem partii Jarosławem Kaczyńskim.

– Strona niemiecka zwróciła się z prośbą o takie spotkanie – powiedział portalowi tvp.info rzecznik PiS Radosław Fogiel.

Czytaj więcej: Wizyta Merza w Warszawie

Merz: Rząd Scholza sam siebie rozbija


W środę w gazetach należących do grupy medialnej Funke ukazał się wywiad z szefem CDU, który stoi na czele delegacji klubu parlamentarnego CDU/CSU – największego klubu opozycyjnego w Bundestagu.

Merz nie kryje, że całkowicie stracił zaufanie do rządu kierowanego przez Olafa Scholza.

„Musimy podjąć dyskusję o tym, czy nasz rząd zasługuje jeszcze na zaufanie w naszym kraju, ale także w Europie Środkowej i Wschodniej” – mówi lider niemieckiej opozycji. Zaznacza, że wymiana wiązana (tzw. Ringtausch) czołgów znalazła się „w ślepej uliczce”, a partie należące do koalicji rządowej FDP i Zieloni proponują bezpośrednie dostawy broni na Ukrainę.

„Niemiecka opinia publiczna i parlament zostały oszukane. Niemiecki rząd nie robi tego, co Bundestag uchwalił, a mianowicie wysłanie (na Ukrainę – red.) ciężkiej broni” – podkreśla Merz.

Jego zdaniem rząd „sam siebie rozbija”, a problem ujawnił „niezdolność” Scholza do rządzenia krajem.

Zobacz także: Kaczyński o pomyśle Scholza: Co wyszło z polityki Niemiec? Wojna na Ukrainie

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej