RAPORT

Tusk kontra Tusk

Członek małpiego gangu odstrzelony. Agresywne makaki nadal terroryzują mieszkańców

Makaki powszechnie występują na japońskich wyspach (fot.  Getty Images)
Makaki powszechnie występują na japońskich wyspach (fot. Getty Images)

Zaczęło się od ataków na dzieci i bezbronne kobiety, skończyło na napaściach na seniorów i dorosłych mężczyzn. Władze japońskiego miasta Yamaguchi długo były bezradne wobec agresywnego gangu makaków. W końcu postanowiły sięgnąć po drastyczne metody – i jest pierwszy sukces. Jak podają urzędnicy, złapano i zabito samca ze stada, które stało za atakami.

Czy małpa nauczyła(by) się czytać i pisać?

Nasz rodzaj, czyli homo, ma już 2 mln lat. Nasza cywilizacja, jeśli przyjąć, że zaczęła się w neolitycznym sanktuarium Goebekli tepe (Turcja) –...

zobacz więcej

W ostatnich tygodniach odnotowano blisko 50 zgłoszeń od osób, które zostały zaatakowane w mieście położonym w zachodniej części wyspy Honsiu. Napięcia między małpami a tamtejszą ludnością istniały od zawsze, jednak nigdy nie było aż tylu incydentów w tak krótkim czasie.

Na niektórych obszarach kraju są uznawane za szkodniki, zjadające uprawy i wchodzące do domów. – Początkowo atakowane były tylko dzieci i kobiety. Ostatnio ofiarami padły także osoby starsze i dorośli mężczyźni – powiedział urzędnik.

Mieszkańcy japońskiego miasta żyją w strachu


Zwierzęta włamują się przez otwarte balkony, zaczepiają na ulicy. W ostatnich dniach stały się numerem jeden w lokalnych wiadomościach: Władze zaczęły polowania od wystawienia pułapek i ustawienia patrolów policji, jednak nie przyniosło to skutków. Postanowiono więc, że służby zaczną używać pistoletów ze środkiem usypiającym. Gdy jednego z samców zidentyfikowano jako „członka gangu” napadającego na ludzi, decyzja była natychmiastowa: strzelać. Mierzący około pół metra wzrostu i szacowany na cztery lata wieku makak został uśpiony. Władze jednak nadal otrzymują informacje o kolejnych atakach – przyznają urzędnicy cytowani przez BBC.

Zobacz także: Horror na Lubelszczyźnie. Psy zagryzły 48-latka, mieszkańcy boją się wyjść z domów

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej