RAPORT

Prorosyjska era Tuska

W Arabii Saudyjskiej powstaną najdłuższe na świecie drapacze chmur

Budowla ta ma stworzyć nowy rodzaj aglomeracji, tzw. miasto liniowe, nazwane The Line (fot. Neom)
Budowla ta ma stworzyć nowy rodzaj aglomeracji, tzw. miasto liniowe, nazwane The Line (fot. Neom)

Najnowsze

Popularne

W Arabii Saudyjskiej powstaną najdłuższe na świecie drapacze chmur. Zamieszka w nich 9 mln osób. Z prostego wyliczenia wynika, że planowana inwestycja pomieściłaby populację jednej czwartej mieszkańców Polski. Jak przekonuje książę Mohammed bin Salman, czeka nas cywilizacyjna rewolucja i znajdzie to odzwierciedlenie także w architekturze.

Samochodem do Chorwacji? Nad Adriatykiem otworzyli kilkukilometrowy most

Chorwacja otworzyła we wtorek 2,4-kilometrowy most nad Morzem Adriatyckim, który łączy kontynentalną część kraju z Półwyspem Peljesac. Dzięki tej...

zobacz więcej

Z planów udostępnionych przez branżowy serwis Dezeen (potwierdził je także następca saudyjskiego tronu książę Mohammed bin Salman) wynika, że dwa równoległe wieżowce o wspólnej nazwie Mirror Line – każdy o długości 105 mil (czyli ok. 170 km) – połączone zostaną mostami. Pod nimi będzie kursował szybki pociąg dla mieszkańców, przy czym kurs z jednego końca wieżowca do drugiego potrwa 20 minut.

Budowla ta ma stworzyć nowy rodzaj aglomeracji, tzw. miasto liniowe, The Line. Inwestycja zlokalizowana jest w strefie biznesowej Neom – zaawansowanej technologicznie inwestycji położonej nad Morzem Czerwonym (północno–zachodnia Arabia Saudyjska).

98-latek obronił z wyróżnieniem pracę magisterską. W planach ma napisanie książki

Sycylijczyk Giuseppe Paterno odebrał na Uniwersytecie w Palermo dyplom magistra filozofii i historii. Tym samym już po raz drugi został najstarszym...

zobacz więcej

Zaprojektowana przez amerykańskie studio Morphosis Architects, równoległa para wieżowców The Mirror Line osiągnie 500 m wysokości i jedynie 200 szerokości (stąd możliwość połączenia budynków mostami). Stanie się 12. najwyższym budynkiem na świecie, a przy tym – zdecydowanie najdłuższym. Cała inwestycja docelowo ma być zasilana energią ze źródeł odnawialnych i powinna zostać oddana do użytku w 2030 r.

Jak oświadczył książę Mohammed bin Salman: „Podczas zapowiedzi miasta The Line w zeszłym roku zobowiązaliśmy się do cywilizacyjnej rewolucji, która stawia ludzi na pierwszym miejscu w oparciu o radykalną zmianę w planowaniu urbanistycznym. Ujawnione dzisiaj projekty przeznaczone dla pionowo warstwowych społeczności rzucą wyzwanie tradycyjnym płaskim, poziomym miastom i stworzą model ochrony przyrody i większego dobrostanu człowieka”.

Na zaprezentowanych wizualizacjach widać, że fasady liniowych bloków w całości pokryte są lustrzanym szkłem. Pomiędzy nimi bujnie rozwija się zaś parkowa roślinność. Gdyby nie ziemski charakter przedsięwzięcia, można by podsumować – kosmos.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej