RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

W Rosji powstanie fabryka Bayraktarów? Putin chce współpracować

Drony Bayraktar; Władimir Putin (fot.  BAYKAR/Handout/Anadolu/Getty PAP/EPA/ALEXEY MAISHEV/KREMLIN POOL/SPUTNIK POOL)
Drony Bayraktar; Władimir Putin (fot. BAYKAR/Handout/Anadolu/Getty PAP/EPA/ALEXEY MAISHEV/KREMLIN POOL/SPUTNIK POOL)

Najnowsze

Popularne

Władimir Putin zabiega o współpracę z turecką firmą Baykar, która produkuje słynne drony Bayraktar. Poinformował o tym prezydent Turcji Recep Erdogan na kongresie Partii Sprawiedliwości i Rozwoju – podała stacja CNN Türk.

Rosja chce się wycofać z ISS, ale nie raczyła poinformować USA

Rosja formalnie nie powiadomiła Stanów Zjednoczonych o zamiarze wycofania się z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, ale Biały Dom bada możliwości...

zobacz więcej

– Putin powiedział mi, że chce pracować z Baykarem. Zaproponował założenie fabryki w Rosji – powiedział Erdogan dodając, że podobną ofertę przedstawiły też Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Radio Swoboda podaje, że 5 sierpnia prezydent Turcji planuje spotkać się Władimirem Putinem w Soczi. Media spekulują, że strony mogą rozmawiać o współpracy właśnie w zakresie dronów.

Prezes Baykaru Haluk Bayraktar powiedział wcześniej w wywiadzie dla CNN, że firma nie ma planów sprzedaży dronów do Rosji.

Dron Bayraktar TB2


Drony produkcji tureckiej są w ukraińskiej armii od 2018 roku. Po rozpoczęciu wojny dostawy tureckiej broni zaczęły przeszkadzać Moskwie. W związku z tym Turcja utajniła swoją sprzedaż Bayraktarów do Kijowa.

Bayraktar TB2 to maszyna o długości 6,5 metra i 12-metrowej rozpiętości skrzydeł. Może pokonać maksymalnie 4 tys. km. Dron porusza się z prędkością do 222 km na godzinę, a praktyczny pułap, na którym może operować, wynosi 6750 metrów.

Ukraina kupiła od Turcji sześć takich dronów w 2018 roku, a później zdecydowano się na zamówienie kolejnych 24 sztuk.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej