RAPORT

Pogarda

Strajki na lotniskach w Niemczech. Lufthansa odwołuje ponad 1000 lotów

Strajk personelu obsługi naziemnej niemieckich linii lotniczych Lufthansa rozpoczął się w środę nad ranem (fot.  Sean Gallup/Getty)
Strajk personelu obsługi naziemnej niemieckich linii lotniczych Lufthansa rozpoczął się w środę nad ranem (fot. Sean Gallup/Getty)

Najnowsze

Popularne

Strajk personelu obsługi naziemnej niemieckich linii lotniczych Lufthansa rozpoczął się w środę nad ranem, co spowodowało odwołanie ponad 1000 lotów i zwiększyło utrudnienia w transporcie lotniczym w szczycie sezonu urlopowego – poinformowała Agencja Reutera.

Związek zawodowy wzywa do strajku ostrzegawczego w Lufthansie

Związek zawodowy Ver.di wezwał ok. 20 tys. pracowników naziemnych Lufthansy w Niemczech do wzięcia udziału w jednodniowym strajku ostrzegawczym. ...

zobacz więcej

W związku z akcją protestacyjną Lufthansa musiała odwołać w środę prawie wszystkie loty ze swoich głównych lotnisk we Frankfurcie nad Menem i w Monachium. Jak się szacuje, powstałe w ten sposób utrudnienia dotkną ok. 130 tys. podróżujących.

Głównym postulatem uczestników strajku, zainicjowanego przez związek zawodowy Ver.di, jest podwyżka płac. Związkowcy żądają podniesienia wynagrodzeń o 9,5 proc. lub o co najmniej 350 euro dla około 20 tys. pracowników.

Postulat ten uzasadniają wysoką inflacją, która w Niemczech osiągnęła 8,2 proc., oraz przeciążeniem tych pracowników, których ominęła fala zwolnień przeprowadzonych przez linie lotnicze podczas pandemii.

Ofertę złożoną wcześniej przez Lufthansę w sprawie podwyżek Ver.di odrzucił, twierdząc, że jest niewystarczająca.

Strona związkowa i przewoźnik przeprowadzili do tej pory dwie rundy negocjacji płacowych. Trzecia jest zaplanowana na 3 i 4 sierpnia.

„Strajk ma się zakończyć w czwartek o godz. 6, a pojedyncze loty mają być odwoływane jeszcze tego dnia i w piątek” – napisał Reuters.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej