RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Zaskakujące dane z Rosji. „Gospodarka radzi sobie lepiej niż oczekiwano”

Rosyjska gospodarka zaskoczyła ekonomistów (fot.  Vlad Karkov/SOPA Images/LightRocket via Getty)
Rosyjska gospodarka zaskoczyła ekonomistów (fot. Vlad Karkov/SOPA Images/LightRocket via Getty)

Najnowsze

Popularne

Rosyjska gospodarka prawdopodobnie w tym roku ucierpi mniej z powodu międzynarodowych sankcji niż tego oczekiwano – ocenia Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Eksperci MFW podkreślają przy tym, że sankcje niekorzystnie odbijają się na krajach europejskich.

W 2018 r. Trump ostrzegał przed uzależnieniem od Rosji. Niemcy go wyśmiali [WIDEO]

Kilka lat temu na forum ONZ prezydent USA Donald Trump krytykował Niemcy za całkowite uzależnienie energetyczne od Rosji. Niemieccy dyplomaci...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

Według szacunków MFW rosyjski produkt krajowy brutto (PKB) ma skurczyć się o 6,0 proc. w 2022 roku, znacznie mniej niż w kwietniowych prognozach, które przewidywały spadek o 8,5 proc. PKB Rosji.

Czemu Rosja zawdzięcza utrzymanie gospodarki?


„Gospodarka rosyjska prawdopodobnie skurczy się mniej niż oczekiwano w drugim kwartale, eksport rosyjskiej ropy naftowej i rosyjskich produktów nieenergetycznych utrzymał się na poziomie wyższym niż oczekiwano” – ocenił główny ekonomista MFW Pierre-Olivier Gourinchas.

„Popyt krajowy w Rosji wykazuje również pewną odporność dzięki ograniczeniu wpływu sankcji na krajowy sektor finansowy i mniejszemu niż oczekiwano osłabieniu rynku pracy” – czytamy w raporcie MFW.

Zdaniem Gourinchasa „Rosyjski Bank Centralny i rosyjscy politycy byli w stanie uniknąć paniki bankowej lub załamania finansowego, gdy nałożono sankcje”, a rosnące ceny ropy „przynoszą ogromne dochody rosyjskiej gospodarce, co pomogło w utrzymaniu tamtejszej gospodarki”.

Na 2023 r. MFW przewiduje dodatkową recesję rosyjskiej gospodarki o 3,5 proc., czyli o 1,2 punktu mniej, niż przewidywały to poprzednie prognozy. Skumulowany efekt sankcji rośnie z czasem – wskazuje Gourinchas i dodaje, że z drugiej strony konsekwencje wojny dla głównych gospodarek europejskich są bardziej negatywne niż oczekiwano”.

Europa gotowa na kryzys?


Zdaniem MFW najsilniejsze skutki wojny odczuwane w Europie to „wzrost cen energii, a także spadek zaufania konsumentów i spowolnienie działalności produkcyjnej w wyniku ciągłych zakłóceń łańcucha dostaw i rosnących kosztów surowców”.

MFW w raporcie zaznacza, że całkowite zablokowanie eksportu rosyjskiego gazu „znacząco” ograniczyłoby wzrost w strefie euro w 2022 i 2023 r., co w efekcie zmusiłoby kraje europejskie do wprowadzenia racjonowania energii, a to miałoby negatywny wpływ na główne sektory przemysłu.

Zobacz także: Fatalne dane. „Niemcy już na krawędzi recesji”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej