
W ostatnich dniach jak bumerang wrócił temat emerytur stażowych, dzięki wypowiedzi prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na spotkaniu w Koninie. Szef rządzącego ugrupowania zaznaczył, że rozumie zniecierpliwienie strony społecznej, jednak na te rozwiązanie trzeba poczekać. Wypowiedź ta spotkała się ze złym przyjęciem związkowców z NSZZ „Solidarność”, którzy dwukrotnie doprowadzili do wpisania tematu emerytur stażowych do umowy programowej między „S” a kandydującym na prezydenta Andrzejem Dudą. To jedyny wciąż nie zrealizowany postulat obu umów. Warto przypomnieć, czym jest projekt emerytur stażowych.
Do Polski dotarła fala upałów, która w ostatnich tygodniach dała się we znaki mieszkańcom Europy Zachodniej. To doskonała wiadomość dla...
zobacz więcej
W projekcie „solidarności” emerytura stażowa miałaby być dodatkową, nową możliwością przejścia na emeryturę bez względu na wiek po wykazaniu się okresem ubezpieczeniowym – 40 lat dla mężczyzn i 35 lat dla kobiet. Jedynym warunkiem poza kryterium ubezpieczonego stażu pracy miałoby być uzbieranie składki pozwalającej na wypłatę co najmniej minimalnej emerytury.
Gdyby emerytury stażowe weszły w życie, każdy miałby prawo wybrać, czy chce dalej pracować, czy zakończyć aktywność i dzięki wypracowanemu przez lata kapitałowi przejść na zasłużony odpoczynek. Emerytura stażowa miałaby być więc prawem, a nie obowiązkiem.
Jak czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy o emeryturach stażowych, który do laski marszałkowskiej złożyła wraz z wymaganą ilością minimum 100 tys. podpisów NSZZ „Solidarność”: „Możliwość przejścia na taką emeryturę byłaby swego rodzaju nagrodą dla ubezpieczonych, którzy w młodym wieku zaczęli wykonywać pracę zarobkową, a następnie przez wiele lat regularnie opłacali składki na ubezpieczenie emerytalne. Stanowiłaby ona również wyraz docenienia przez państwo ubezpieczonych legitymujących się długim okresem ubezpieczenia”.
„Przejście na taką emeryturę byłoby uprawnieniem, a nie obowiązkiem ubezpieczonego. Mógłby on nie składając wniosku o taką emeryturę bez jakichkolwiek ograniczeń kontynuować wykonywanie pracy po osiągnięciu okresu ubezpieczenia uprawniającego do emerytury stażowej. Konsekwencją długiego i nieprzerwanego okresu wykonywania pracy zarobkowej jest jednak w wielu wypadkach utrata sił uniemożliwiająca jej kontynuowanie do momentu osiągnięcia wieku emerytalnego. W takim przypadku ubezpieczony legitymujący się długim okresem ubezpieczenia mógłby zakończyć wykonywanie pracy i cieszyć się z zasłużonej emerytury”.
W ostatnich tygodniach w związku ze zwolnieniem Tomasza Lisa z redakcji tygodnika „Newsweek” dużo w przestrzeni publicznej mówi się o pojęciach...
zobacz więcej