RAPORT

Pogarda

Samochodem do Chorwacji? Nad Adriatykiem otworzyli kilkukilometrowy most

Nowy most w Chorwacji robi wrażenie (fot. arch.PAP/PIXSELL)
Nowy most w Chorwacji robi wrażenie (fot. arch.PAP/PIXSELL)

Najnowsze

Popularne

Chorwacja otworzyła we wtorek 2,4-kilometrowy most nad Morzem Adriatyckim, który łączy kontynentalną część kraju z Półwyspem Peljesac. Dzięki tej budowli dotarcie do leżącego na południu kraju Dubrownika – oddzielonego od reszty Chorwacji skrawkiem bośniackiego terytorium – będzie ułatwione.

Agnieszka Wasztyl: Rany goją się do dziś

Kraj w kształcie serca – tak w folderach biur podróży opisywana jest Bośnia i Hercegowina. Ale to serce wielokrotnie było rozrywane - ostatni raz...

zobacz więcej

Za budowę mostu, której koszt wyniósł 526 mln euro, odpowiedzialne było chińskie przedsiębiorstwo. Inwestycja otrzymała dofinansowanie Unii Europejskiej w wysokości 357 mln euro. Jak skomentowała agencja AP, kraje Europy obawiają się, że Chiny zwiększają swoje wpływy na kontynencie, inwestując w infrastrukturę, dlatego obecnie tego typu przedsięwzięcia należą do rzadkości.

W Chorwacji mostem piszą historię


Chorwacka telewizja publiczna HRT uznała dzień otwarcia mostu za „historyczny” i taki, na który „czekały pokolenia”.

– To wielki dzień dla Chorwacji. (...) Świętujmy go dzisiaj! – powiedział premier Chorwacji Andrej Plenković. Jugosławia nie miała granic wewnętrznych pomiędzy swoimi sześcioma republikami, w tym między Chorwacją a Bośnią. Po rozpadzie Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii w latach 90. dwie części chorwackiego wybrzeża zostały rozdzielone przez wąski pas bośniackiego terytorium. Zarówno mieszkańcy, jak i turyści, musieli dotychczas poddawać się kontrolom granicznym, co spowalniało ruch drogowy. Budowa mostu była przedmiotem sporu między Chorwacją a Bośnią i Hercegowiną, który sięgał 2007 roku, gdy ogłoszono rozpoczęcie inwestycji.

Skąd sprzeciw Bośni i Hercegowiny?


Sarajewo sprzeciwiało się wzniesieniu mostu, argumentując, że przez zamknięcie części zatoki utrudni on dostęp do jedynego morskiego portu BiH w mieście Neum, położonego na kilkunastokilometrowym odcinku wybrzeża dalmatyńskiego, które rozdziela chorwackie terytorium. Mimo obiekcji Sarajewa, Chorwaci rozpoczęli budowę.

Chorwacja, znana z pięknej przyrody i setek wysp na Morzu Adriatyckim, jest ważnym kierunkiem turystycznym, przyciągającym każdego lata miliony osób z Europy i całego świata. Turystyka ma również kluczowe znaczenie dla chorwackiej gospodarki, która pozostaje jednak jedną z najsłabszych w UE.

Zobacz także: Niedoceniane perły Chorwacji

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej