RAPORT

Pogarda

Koncert upamiętniający legendarnego dowódcę AK. Wśród wykonawców Eldo

Antoni Heda zmarł w 2008 roku (fot. arch.PAP/Janusz Mazur)
Antoni Heda zmarł w 2008 roku (fot. arch.PAP/Janusz Mazur)

Najnowsze

Popularne

Instytut Pamięci Narodowej i TVP3 Kielce upamiętnią legendarnego dowódcę oddziałów partyzanckich AK i WiN gen. Antoniego Hedę „Szarego”. Specjalny koncert „Historia Szarego” zostanie wyemitowany 3 sierpnia w TVP1. Na scenie wystąpią m.in. Kasia Moś, Olga Szomańska, Eldo i Marek Piekarczyk.

Ambasador Niemiec w muzeum PW. „Bezmiar zła i cierpienia wyrządzonego Warszawie”

Wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego była dla mnie bardzo emocjonalnym, osobistym przeżyciem; bezmiar zła i cierpienia wyrządzonego Warszawie...

zobacz więcej

Dyrektor TVP3 Kielce Przemysław Predygier powiedział we wtorek PAP, że widowisko „Historia Szarego” to wspólne przedsięwzięcie kieleckiego oddziału TVP oraz delegatury Instytutu Pamięci Narodowej, upamiętniające bohaterów z oddziału Antoniego Hedy „Szarego”, którzy w nocy z 4 na 5 sierpnia 1945 roku uwolnili więźniów z ubeckiego więzienia w Kielcach.

Wydarzenie będzie miało charakter plenerowy. Scena powstała przy dawnym więzieniu przy ul. Zamkowej. – Koncert przygotowaliśmy w historycznym miejscu. Tu do lat pięćdziesiątych stało więzienie, a właściwie ubecka katownia, tu zginęło wielu polskich patriotów. Kilkanaście metrów stąd trwały walki, podczas których przeprowadzono skuteczną akcję rozbicia więzienia. Widowiskiem, które przygotowujemy wspólnie z IPN, chcemy upamiętnić tych bohaterów i dokonania Hedy „Szarego”, w tym udane rozbicie więzienia – powiedział Predygier.

– Antoni Heda „Szary”, to bez wątpienia postać nietuzinkowa. Był niesamowitym człowiekiem, który nie dał się złamać, ani przez Sowietów, ani przez Niemców, ani katów z UB – podkreślił dyrektor TVP.

Zobacz także: „Braterski sojusz między Moskwą a Berlinem”. IPN przygotował spot

Dodał, że w koncercie wyreżyserowanym przez Grzegorza Sadurskiego wystąpią m.in.: Kasia Moś, Olga Szomańska, Eldo i Marek Piekarczyk. Wokalistom towarzyszyć będą laureaci Festiwalu Piosenki Niezłomnej i Niepodległej oraz Chór Filharmonii Krakowskiej.

„Der Spiegel”: Jesteśmy ludźmi o nazistowskim pochodzeniu

W Niemczech „gotowość do zastanowienia się, czy we własnym myśleniu można znaleźć antysemickie wzorce nie jest szczególnie wyraźna” – pisze...

zobacz więcej

Podczas koncertu wykonane zostaną utwory traktujące o wolności, odwadze i patriotyzmie. Oprawę graficzną przygotowano na podstawie filmów dokumentalnych, archiwalnych zdjęć i grafiki komiksowej.

Osią narracji koncertu stała się historia działalności „Szarego”, a punktem kulminacyjnym, przeprowadzona przez poakowski oddział pod dowództwem Antoniego Hedy akcja uwolnienia z ubeckiego więzienia w Kielcach ponad 350 więźniów. Była to jedna z najgłośniejszych i największych udanych operacji zbrojnego podziemia antykomunistycznego na kielecczyźnie.

Koncert "Historia Szarego" zostanie wyemitowany 2 sierpnia o godz. 19 na antenie TVP3 Kielce, a dzień później, 3 sierpnia o godz. 22 w TVP1.

Dowodzony przez "Szarego" oddział Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość zaatakował więzienie przy ul. Zamkowej 5 w Kielcach w nocy z 4 na 5 sierpnia 1945 roku. Uwolnił trzon uwięzionej przez UB i NKWD konspiracyjnej struktury okręgu, m.in. dowódcę II Dywizji Piechoty AK płk. Antoniego Żółkiewskiego „Lina”, który jednak tej samej nocy zmarł w wyniku wycieńczenia i ran odniesionych w czasie przesłuchań. Według danych Instytutu Pamięci Narodowej uwolniono wówczas ponad 350 osób.

Zobacz także: Premier Morawiecki: Obława augustowska to mord założycielski Polski komunistycznej

Szturm na kieleckie więzienie poprzedzono upozorowanym atakiem na oddalony o 50 km Szydłowiec. Gdy stacjonujący w Kielcach żołnierze sowieccy, funkcjonariusze Milicji Obywatelskiej i Urzędu Bezpieczeństwa podążali w stronę sfingowanej strzelaniny, partyzanci wkroczyli do miasta i uwolnili towarzyszy broni.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
„Szary” przeprowadził podobne akcje także w dwóch innych miastach Kielecczyzny. W sierpniu 1943 r., bez strat własnych, rozbił niemieckie więzienie w Starachowicach, uwalniając ok. 80 aresztowanych. Rok później podobną akcję przeprowadził w Końskich, uwalniając z niemieckiego aresztu około 70 osób, przy okazji opanowując na pewien czas całe miasteczko.

Antoni Heda „Szary” (1916-2008) to uczestnik wojny obronnej 1939 r., żołnierz AK, więzień polityczny okresu stalinowskiego, kawaler orderów Virtuti Militari. Po wojnie ukrywał się z żoną i dwiema córkami, pod różnymi nazwiskami. W 1948 r. został aresztowany i skazany na karę śmierci, zamienioną później na dożywocie. Wyszedł na wolność w 1956 roku. Awans generalski otrzymał w 2006 roku. Pochowany został w Podkowie Leśnej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej