RAPORT

Pogarda

Lider niemieckiej CDU w Warszawie. W planach rozmowy z premierem oraz prezesem PiS

Friedrich Merz (fot.  Emmanuele Contini/NurPhoto via Getty)
Friedrich Merz (fot. Emmanuele Contini/NurPhoto via Getty)

Najnowsze

Popularne

Lider chadeckiej partii CDU i szef frakcji parlamentarnej CDU/CSU Friedrich Merz uda się w najbliższą środę do Polski, gdzie spotka się m.in. z szefem rządu Mateuszem Morawieckim. Jak ustalił portal tvp.info, w planie są także rozmowy z kierownictwem Prawa i Sprawiedliwości, w tym prezesem Jarosławem Kaczyńskim. – Strona niemiecka zwróciła się z prośbą o takie spotkanie – mówi nam rzecznik PiS Radosław Fogiel.

Kompromitacja Scholza. Media: sąsiedzi znaleźli w jego śmieciach poufne dokumenty

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz i jego żona Britta Ernst, brandenburska minister edukacji, wyrzucili poufne dokumenty do śmietnika. Ich sąsiedzi z...

zobacz więcej

Niemiecki portal tygodnika „Spiegel”, który jako pierwszy poinformował o planach wizyty Merza, zauważa, że Warszawa jest zirytowana z powodu przeciągającej się wymiany czołgów, a postawę Berlina w tej sprawie skrytykował ostro także Merz. Według informacji portalu, polityk CDU uważa za konieczne utrzymywanie obecnie bliskich kontaktów z kierownictwem politycznym w Polsce i podobno chce uspokoić sytuację po tym, jak ostatnio pojawiła się masowa krytyka Niemiec z powodu opieszałej wymiany czołgów (tzw. Ringtausch).

Fogiel o wizycie lidera niemieckiej opozycji w Polsce


– Myślę, że rozmowy nie będą dotyczyły jedynie kwestii czołgów, ale także szerzej: pomysłów na to, jak zwiększyć niemieckie zaangażowanie w pomoc Ukrainie – mówi w rozmowie z portalem tvp.info rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel.

Potwierdza tym samym, że na środę zaplanowano spotkanie Friedricha Merza z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim i sekretarzem generalnym partii Krzysztofem Sobolewskim. Oddzielnie lider CDU ma spotkać się także z premierem Mateuszem Morawieckim.

Jak wskazuje Fogiel, mamy do czynienia z politykiem będącym dziś po opozycyjnej stronie w niemieckiej polityce, ale należy docenić gotowość do rozmów, bo – dodaje – kwestia czołgów kładzie się cieniem na polsko-niemieckich relacjach w ostatnim czasie.

Były obietnice i na nich się skończyło


Przypomnijmy – podobnie jak inne kraje Europy Wschodniej, Polska wysłała na Ukrainę stare czołgi bojowe produkcji radzieckiej, które Niemcy mieli zastąpić nowocześniejszym sprzętem. Obiecane zamienniki nie dotarły jednak jeszcze do żadnego z krajów w ramach procedury Ringtausch, co jest powodem wielkiego gniewu na rząd niemiecki – przypomina „Spiegel”.

Lider CDU Merz ostro skrytykował w poniedziałek kanclerza Olafa Scholza w tej sprawie. Wymiana czołgów „utknęła w ślepym zaułku z powodu wahania kanclerza Olafa Scholza” – powiedział niemieckiemu portalowi.

Według jego informacji, Merz uda się następnie na Litwę, gdzie spotka się m.in. z premier Ingridą Šimonite.

Lider grupy parlamentarnej CDU/CSU Merz udaje się do Polski i na Litwę z niewielką delegacją. Towarzyszyć mu będzie m.in. były sekretarz generalny CDU Paul Ziemiak, przewodniczący Polsko-Niemieckiej Grupy Parlamentarnej.

Zobacz także: Co Schroeder robi w Moskwie? To jednak nie urlop

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej