RAPORT

Pogarda

Ziobro o KPO: Komisja Europejska po raz kolejny oszukuje Polskę

Najnowsze

Popularne

Komisja Europejska po raz kolejny oszukuje Polskę. Dziś słyszymy, że w Polsce mamy wprowadzać kolejne zmiany, a w perspektywie KE chciałaby anihilować też orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego – ocenił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Szefowa KE za chaosem prawnym. Żąda „możliwości kwestionowania statusu innego sędziego”

Nowa ustawa nie gwarantuje sędziom możliwości kwestionowania statusu innego sędziego bez ryzyka, że zostaną pociągnięci do odpowiedzialności...

zobacz więcej

W opinii ministra, „mamy do czynienia z procesem, który nasila się”. – Wilczy apetyt Komisji Europejskiej jest coraz bardziej ujawniany i jedyną odpowiedzią powinna być asertywna, zdecydowana, twarda polityka polskiego rządu w odpowiedzi na tego rodzaju agresję ze strony KE i głównego państwa, które za sznurki pociąga – powiedział we wtorek minister. Dodał, że „domyślamy się, jakie to państwo”, które „gra na Donalda Tuska, jako swojego przedstawiciela na funkcji premiera w Warszawie”.

Von der Leyen o KPO dla Polski

We wtorek szefowa KE Ursula von der Leyen powiedziała „DGP”, że aby otrzymać środki z Krajowego Planu Odbudowy, Polska musi wywiązać się z zobowiązań podjętych w celu zreformowania systemu środków dyscyplinarnych. Przyznała, że nowe prawo jest ważnym krokiem, jednak „nowa ustawa (nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym – red.) nie gwarantuje sędziom możliwości kwestionowania statusu innego sędziego bez ryzyka, że zostaną pociągnięci do odpowiedzialności dyscyplinarnej”.

Zobacz także: KE: polski KPO spełnia kryteria z rozporządzenia ws. Funduszu Odbudowy i Odporności


Von der Leyen podkreśliła, że Polska musi również w pełni zastosować się do postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE, co jeszcze nie nastąpiło. „W szczególności nie przywrócono do orzekania zawieszonych sędziów i nadal obowiązuje dzienna kara finansowa. Jesteśmy w kontakcie z władzami polskimi w tych kwestiach i zależy nam na znalezieniu rozwiązania” – dodała.

Odpowiedź ministra Ziobry na warunki stawiane przez KE

Odnosząc się do tych wypowiedzi Ziobro ocenił, że „KE po raz kolejny oszukuje Polskę”. – Jeśli to byłoby prawdą, to mamy do czynienia z wielkim skandalem. (...) Solidarna Polska i Ministerstwo Sprawiedliwości konsekwentnie stały na stanowisku, że tak to się może skończyć – powiedział lider SP.

Tusk zamroził fundusze Trzaskowskiemu. Walka PO o niemieckie pieniądze

Tygodnik „Wprost” ujawnił, że stronnictwa Donalda Tuska i Rafała Trzaskowskiego rywalizują między sobą o fundusze od niemieckich instytucji....

zobacz więcej

– Solidarna Polska i Ministerstwo Sprawiedliwośći od dawna też twierdzą, że tu nie chodzi o żadne zmiany w sądownictwie, tylko idzie o zmianę władzy w Polsce na taką, która będzie odpowiadała Brukseli, a tak naprawdę Berlinowi – oświadczył minister.

Ziobro dodał, że jeśli te zapowiedzi m.in. szefowej KE się potwierdzą, to „Polska nie ma pieniędzy, nie ma zreformowanych sądów, przy okazji nie ma też węgla, bo to też efekt nacisków KE, że w Polsce nie wydobywa się węgla”.

– Natomiast Polska ma problem w sądownictwie, bo jest anarchizacja sądownictwa, jako skutek działań KE i ma problem wielkich wzrostów cen energii, ciepła, prądu, które przed nami i też jest to rezultat forsowanej polityki energetyczno-klimatycznej UE" - przekonywał minister.  

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej