RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Kaliningrad. Rzecznik Putina o decyzji KE: Przejaw zdrowego rozsądku

Nowe wytyczne KE (fot. Shutterstock/Locomotive74, Tsuguliev)
Nowe wytyczne KE (fot. Shutterstock/Locomotive74, Tsuguliev)

Najnowsze

Popularne

Litwa wznowiła tranzyt niektórych towarów objętych sankcjami unijnymi do i z obwodu kaliningradzkiego. To efekt nowych wytycznych Komisji Europejskiej. Jak zareagował na to rosyjski reżim? – To przejaw zdrowego rozsądku – skomentował rzecznik Władimira Putina Dmitrij Pieskow.

Napięcia w Kaliningradzie. Putin wysyła szefa Rady Bezpieczeństwa

Szef Rady Bezpieczeństwa Rosji Nikołaj Patruszew został wysłany przez Kreml do Kaliningradu, gdzie weźmie udział w spotkaniu „poświęconemu...

zobacz więcej

Kilka dni temu Litwa wznowiła tranzyt niektórych towarów objętych sankcjami unijnymi do i z rosyjskiego obwodu kaliningradzkiego. To wynik ogłoszonych 13 lipca przez Komisję Europejską wytycznych, które na to zezwalają.

O wznowieniu tranzytu informowała spółka LTG Cargo, która jest operatorem przewozów towarowych Kolei Litewskich. W komunikacie napisała, że przewóz towarów będzie dozwolony jedynie w niektórych przypadkach.

Zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej wielkość tranzytu musi mieścić się w średniej z ostatnich trzech lat, co ma odzwierciedlać rzeczywisty popyt na towary w miejscu przeznaczenia oraz czy nie występują nietypowe przepływy lub obchodzenie przepisów. Po przekroczeniu tej wartości wnioski będą odrzucane – podkreślają Koleje Litewskie. W komunikacie zaznaczono również, że przewóz towarów luksusowych przez terytorium Litwy nie zostanie na razie wznowiony.

Litwa wstrzymała tranzyt niektórych rosyjskich towarów w drugiej połowie czerwca na mocy sankcji nałożonych na Rosję przez Unię Europejską. Wilno oświadczyło wówczas, że ograniczenia wprowadziło na podstawie poprzednich wytycznych KE.

Były szef MSZ Litwy: Nie ma żadnej blokady Kaliningradu

Nie ma żadnej blokady Kaliningradu – oświadczył w programie „#Jedziemy” w TVP Info były minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkevicius....

zobacz więcej

W drugiej połowie lipca Komisja opublikowała wytyczne, z których wynika, że tranzyt drogowy towarów objętych sankcjami nie jest dozwolony, ale podobny zakaz nie istnieje w przypadku transportu kolejowego.

Jak donoszą rosyjskie media propagandowe, decyzję KE w sprawie tranzytu towarów do Kaliningradu skomentował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. – Decyzja jest postrzegana przez Kreml jako przejaw zdrowego rozsądku – oświadczył.

– W sytuacjach szczególnej wagi, takich jak historia dotycząca tranzytu kaliningradzkiego, jakieś przejawy zdrowego rozsądku rzeczywiście przebijają się przez zasłonę tego emocjonalnego, nieświadomego stanu – powiedział.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej