RAPORT

Pogarda

Gazprom wstrzymuje kolejną turbinę i ogranicza przesył gazu do Europy

Gazprom znów ogranicza dostawy za pośrednictwem gazociągu Nord Stream 1 (fot. Shutterstock)
Gazprom znów ogranicza dostawy za pośrednictwem gazociągu Nord Stream 1 (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Rosyjski koncern Gazprom poinformował w poniedziałek, że od 27 lipca wstrzymuje pracę jeszcze jednej turbiny w gazociągu Nord Stream 1. Będzie to skutkowało kolejnym ograniczeniem przesyłu gazu do Europy Zachodniej. Jaki powód podano tym razem?

KE chce nakazać redukcję zużycia gazu. Ozdoba: Nie. Niemcy rozwaliły solidarność w UE

Niemcy odpowiadają za uzależnianie Europy od gazu z Rosji – podkreślił wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. Ocenił, że to ten kraj wobec...

zobacz więcej

Według Gazpromu wstrzymanie pracy turbiny spowodowane jest... pracami konserwacyjnymi.

Nord Stream będzie pracować tylko na 20 proc. mocy


Zależny od Kremla koncern podał, że w związku z zatrzymaniem turbiny zdolność produkcyjna rosyjskiej tłoczni Portowaja zostanie zmniejszona do 33 mln metrów sześciennych gazu dziennie od godziny 4.00 czasu GMT (6.00 czasu polskiego) w dniu 27 lipca.

To oznacza, że gaz będzie przesyłany w zaledwie 20 procentach maksymalnej wydajności Nord Stream 1.

„Rosyjski koncern gazowy Gazprom nie ma żadnego powodu, by wprowadzić w życie ogłoszone od środy nowe ograniczenia w dostawach rosyjskiego gazu do Europy gazociągiem Nord Stream. Według naszych informacji nie ma technicznych powodów, aby ograniczać przesył” – oświadczyło niemieckie ministerstwo gospodarki, cytowane przez agencję AFP.

Turboafera z sankcjami w tle


Także w poniedziałek Gazprom oświadczył, że otrzymał dokumenty od Siemens Energy oraz Kanady, dotyczące pierwszej turbiny, ale dodał, że nadal są problemy z dostarczeniem jej do Rosji.

„Gazprom przestudiował dokumenty, ale trzeba przyznać, że nie usuwają one wcześniej zidentyfikowanych zagrożeń i stawiają dodatkowe pytania” – napisano w oświadczeniu koncernu. Dodano w nim, że „nadal pozostają otwarte pytania Gazpromu dotyczące sankcji UE i Wielkiej Brytanii, na które odpowiedź jest ważna dla dostawy turbiny do Rosji i pilnego remontu innych silników turbin gazowych dla tłoczni Portowaja”.

Zobacz także: Baltic Pipe połączony z systemami przesyłowymi Polski i Danii

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej