RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Rdzenni mieszkańcy, śpiewy i bębny. Franciszek powitany w Kanadzie [GALERIA]

Ceremonia powitania była niezwykle sugestywna (fot. PAP/EPA/CIRO FUSCO)
Ceremonia powitania była niezwykle sugestywna (fot. PAP/EPA/CIRO FUSCO)

Najnowsze

Popularne

Papież Franciszek przybył w niedzielę do Kanady, rozpoczynając sześciodniową wizytę w tym kraju. Papieski samolot wylądował na lotnisku w Edmonton, gdzie Franciszka powitał między innymi premier Justin Trudeau. Głównym celem 37. zagranicznej pielgrzymki Franciszka są spotkania z rdzennymi mieszkańcami Kanady.

Papież Franciszek: Chciałbym pojechać na Ukrainę

Tak, chciałabym się (tam) udać. Miejmy nadzieję, że będzie to możliwe – powiedział papież Franciszek, odpowiadając na pytanie, czy zamierza...

zobacz więcej

Ceremonia powitania odbyła się w hangarze lotniska. Siedzącego na wózku inwalidzkim papieża witali gubernator generalna Kanady Mary Simon oraz premier Justin Trudeau. Następnie do Franciszka podeszli przedstawiciele rdzennych ludów w tradycyjnych strojach. Zabrzmiały ich śpiewy i bębny.

Na lotnisku nie było żadnych przemówień; jedynie krótka uroczystość. Jej przebieg podkreślił cel wizyty, którą papież nazwał „pielgrzymką pokutną”. To etap pojednania z rdzenną ludnością w związku ze sprawą przymusowych szkół dla dzieci z tych ludów, prowadzonych w imieniu rządu przez Kościoły chrześcijańskie, w tym Kościół katolicki.

Szczególnie sugestywny był widok papieża na wózku inwalidzkim, który mimo fizycznych ograniczeń przybył do Kanady i podjął wyzwanie męczącej podróży, by na miejscu zmierzyć się z ranami z przeszłości.

Na przełomie marca i kwietnia delegacje rdzennych mieszkańców, także byłych uczniów szkół, odwiedziły papieża w Watykanie i wtedy Franciszek obiecał im przyjazd do Kanady.

Papież przyleciał do tego kraju dzień po 20. rocznicy przyjazdu św. Jana Pawła II na Światowe Dni Młodzieży w Toronto. W pierwszym dniu pobytu w Edmonton Franciszek będzie odpoczywał po długim locie.

67 procent mieszkańców Kanady to chrześcijanie. Według danych Watykanu 44 procent stanowią katolicy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej