RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Nie żyje aktor Zygmunt Józefczak

Zygmunt Józefczak miał 75 lat (fot. arch.PAP Jacek Bednarczyk)
Zygmunt Józefczak miał 75 lat (fot. arch.PAP Jacek Bednarczyk)

Nie żyje wybitny aktor teatralny i filmowy Zygmunt Józefczak – poinformował Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, z którym aktor był związany od ponad 50 lat.

Zmarła ukraińska aktorka. Była znana z roli Horpyny w „Ogniem i mieczem”

Ukraińska aktorka i prezenterka telewizyjna Rusłana Pysanka, znana z roli wiedźmy Horpyny w filmie „Ogniem i mieczem” Jerzego Hoffmana, zmarła w...

zobacz więcej

Józefczak urodził się w kwietniu 1974 roku. W 1969 roku ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie. Od 1971 roku współpracował z krakowskim Starym Teatrem.

Aktor współpracował z najwybitniejszymi twórcami polskiego teatru m.in.: Konradem Swinarskim, Andrzejem Wajdą, Jerzym Jarockim, Krzysztofem Zanussim, Tadeuszem Bradeckim, Mikołajem Grabowskim, Krystianem Lupą.

„Otwarty na nowe nurty współczesnego teatru tworzył niezwykłe kreacje u m.in. Michała Zadary, Michała Borczucha, Wiktora Rubina czy Jana Klaty” – wspomina jego postać Stary Teatr. W ostatnich sezonach widzowie mieli możliwość podziwiać go w inscenizacjach „3SIÓSTR” w reżyserii Luka Percevala i w „Śnie nocy letniej” w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego.W 1981 roku otrzymał Srebrną Odznakę Miasta Krakowa za pracę społeczną dla miasta. W 2005 roku został nagrodzony Srebrnym Krzyżem Zasługi przez prezydenta RP.

Zagrał m.in. w takich filmach jak „Botoks”, czy „Karol - człowiek, który został papieżem”.

W ostatnich miesiącach aktor walczył o powrót do sprawności po wypadku, do którego doszło kilka miesięcy temu. Józefczak – o czym informowała jego córka – spadł ze schodów i doznał poważnego urazu głowy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej