RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Towarzysz Stefana W. z celi: Oglądał „Fakty” TVN i czytał „Wyborczą”

Stefan W. (fot. arch.PAP/Marcin Gadomski)
Stefan W. (fot. arch.PAP/Marcin Gadomski)

Najnowsze

Popularne

Stefan W., kiedy oglądał „Fakty” TVN, wyzywał ludzi z Platformy Obywatelskiej – zeznał podczas rozprawy oskarżonego o zabójstwo prezydenta Gdańska świadek Mateusz U., który przez kilka dni siedział w jednej celi z W. – Ciągle oglądał telewizję i czytał „Gazetę Wyborczą”, „Dziennik Bałtycki”, „Politykę”, „Wprost” – wyliczał. Przypomnijmy, już kilka dni po zamachu na prezydenta Gdańska pracownicy niektórych mediów i ówczesny RPO zarzucali, że W. oglądał w więzieniu TVP Info i w tym dopatrywali się jego motywacji.

„Jesteś mechanizmem niszczącym”. Kulisy ataku środowiska Platformy Obywatelskiej na Pawła Adamowicza [WIDEO]

Kulisy kampanii nienawiści wobec prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Kto w politycznej walce zdradził Pawła Adamowicza? Dla kogo był niewygodny?...

zobacz więcej

W piątek w Sądzie Okręgowym w Gdańsku odbyła się kolejna rozprawa w sprawie zabójstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Na salę sądu po raz kolejny został doprowadzony Stefan W. W specjalnie wydzielonym pomieszczeniu, za szklaną szybą przysłuchiwał się zeznaniom świadków, ale w żaden sposób na nie nie reagował.

Podczas rozprawy zeznawał m.in. 27-letni Mateusz U., który przez kilka dni siedział w jednej celi – w zakładzie karnym w Gdańsku-Przeróbce – ze Stefanem W. Mężczyzna stwierdził, że W. zachowywał się, jakby miał schizofrenię. Z nikim nie rozmawiał w ciągu dnia, za to nocą mówił do siebie spacerując po celi. Często oglądał telewizję, głównie kanały i programy informacyjne, które budziły w nim dużo emocji.

Co oglądał i czytał morderca Pawła Adamowicza?


– Stefan W. dziwnie się zachowywał. Jak leciały wiadomości, „Fakty” TVN, to wyzywał ludzi z Platformy Obywatelskiej. W środku nocy mówił sam do siebie, lunatykował – mówił Mateusz U.

Współosadzony Stefana W. podkreślał, że W. był typem samotnika. – Ciągle oglądał telewizję i czytał „Gazetę Wyborczą”, „Dziennik Bałtycki”, „Politykę”, „Wprost” – wyliczał.

Co oglądał morderca Adamowicza? Fake news Czuchnowskiego i Bodnara

– Skazani odbywający karę w Zakładzie Karnym w Malborku nie mogli oglądać stacji TVP Info – powiedział portalowi tvp.info mjr Bartłomiej Turbiarz z...

zobacz więcej

– Powtarzał, że Platforma Obywatelska zmarnowała mu życie. Kiedy widział w wiadomościach Tuska, wyzywał go od k***w – mówił U., którego zeznania cytuje „Gazeta Wyborcza” – Myślę, że Stefan W. był uzależniony od leków, bo chodził do ambulatorium, ale lekarka nie wydawała mu leków – powiedział świadek.

Przypomnijmy, o tym, co oglądał w telewizji i jakie informacje czerpał z mediów Stefan W., toczyła się głośna dyskusja na początku 2019 roku, kilka dni po zamachu na prezydenta Gdańska.

Fake news Bodnara i Czuchnowskiego


Już w kilka dni po ataku i śmierci prezydenta Gdańska dziennikarz „Wyborczej” Wojciech Czuchnowski i ówczesny Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zaczęli spekulować, że w więzieniu, w którym przebywał wcześniej W., osadzeni mogli oglądać stację TVP Info, co miało wywołać u sprawcy niechęć wobec Adamowicza.

„Zabójca Pawła Adamowicza ostatnie lata spędził w zakładzie karnym. Odkąd rządzi PiS, w placówkach publicznych puszcza się tylko TVP. Jest więc dosyć jasne, jaki przekaz do niego docierał. Aż dotarł....” – pisał wtedy Czuchnowski.

Zabójstwo Adamowicza. Biegli orzekli, czy oskarżony może brać udział w procesie

Do sądu wpłynęła opinia biegłych psychiatrów ws. oskarżonego o zabójstwo prezydenta Gdańska Stefana W. Według niej, podsądny może nadal brać udział...

zobacz więcej

Z kolei Bodnar w Onecie oceniał, że śmierci prezydenta Gdańska nie jest winne zabezpieczenie imprezy przez WOŚP. Zasugerował, że motywować go mogła „mowa nienawiści” i oglądanie w więzieniu programu informacyjnego TVP Info.

– Nie wiem, czy tak było. Jest to jedna z kwestii, którą należałoby w tej sprawie wyjaśnić: jakie mogą być konsekwencje braku możliwości dostępu do pluralizmu poglądów i czy to mogło mieć wpływ na zachowanie. Ja nie wykluczam takiej tezy – mówił Bodnar.

Jak wówczas informowaliśmy, skazani odbywający karę w Zakładzie Karnym w Malborku nie mogli oglądać stacji TVP Info. – Operator telewizyjny, który dostarcza tam sygnał telewizyjny, akurat tego kanału nie dostarczył. Tam jest telewizja kablowa. Tam jest TVP1, TVP2, TVN24 i kilkanaście innych, ale nie ma TVP Info – mówił nam wówczas mjr Bartłomiej Turbiarz z Centralnego Zarządu Służby Więziennej.

– Skazani mogą oglądać telewizję i mieć dostęp do informacji. My nie narzucamy osadzonym ani nie ograniczamy dostępu do informacji, co wynika z art. 102 Kodeku wykonawczego, gdzie zapisane jest, że skazani mają dostęp do radia, prasy i telewizji. My realizujemy te przepisy. (Ale) w zakładzie w Malborku TVP Info nie ma – potwierdzał.

Stefan W. jest oskarżony o dokonanie zabójstwa w zamiarze bezpośrednim w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie, a także o popełnienie przestępstwa zmuszania innej osoby do określonego zachowania. Obu przestępstw oskarżony miał dopuścić się w warunkach powrotu do przestępstwa. Oskarżonemu grozi od 12 lat do dożywotniej kary więzienia.

W opinii biegłych, gdy 13 stycznia 2019 r. wszedł na scenę i zaatakował nożem Pawła Adamowicza, miał ograniczoną poczytalność. Może to wpłynąć na wysokość kary więzienia. Sąd może zastosować jej nadzwyczajne złagodzenie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej