RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Ambasador USA o ataku na Odessę. „Kreml nadal używa żywności jako broni”

Bridget Brink (fot. arch.PAP/Maksym Polishchuk)
Bridget Brink (fot. arch.PAP/Maksym Polishchuk)

Najnowsze

Popularne

Amerykańska ambasador w Kijowie Bridget Brink oświadczyła, że Rosja musi zostać pociągnięta do odpowiedzialności za „odrażający” atak na port w Odessie.

Rosjanie zbombardowali port w Odessie. Złamali porozumienie stambulskie

Rosyjska armia zaatakowała pociskami manewrującymi port handlowy w Odessie na południu Ukrainy – poinformował w sobotę rzecznik administracji...

zobacz więcej

„Kreml nadal używa żywności jako broni. Rosja musi zostać pociągnięta do odpowiedzialności” – napisała na Twitterze ambasador Bridget Brink.

Odessa to jeden z portów, z których ma być prowadzony eksport ukraińskiego zboża. Wczoraj w Turcji Rosja zobowiązała się do odblokowania transportu ukraińskiej pszenicy przez Morze Czarne.

Atak na Odessę


Rosyjska armia zaatakowała pociskami manewrującymi port handlowy w Odessie na południu Ukrainy. Dwie rakiety zostały zestrzelone przez ukraińska obronę przeciwlotniczą, dwie natomiast eksplodowały w odeskim porcie handlowym. Wybuchł tam pożar. Do ataku odniósł się ukraiński MSZ. Jego rzecznik Ołeh Nykołenko napisał na Facebooku, że ostrzał portu w Odessie czyni wątpliwymi rosyjskie obietnice, które zostały zawarte w dokumencie, podpisanym wczoraj z ONZ i Turcją. Jak dodał, Rosja w razie niedotrzymania umowy weźmie na siebie odpowiedzialność za pogłębienie światowego kryzysu żywnościowego.

„Splunięcie Putina w twarz”


Nikołenko ocenił, że rosyjska rakieta to „splunięcie Władimira Putina w twarz” sekretarzowi generalnemu ONZ Antonio Guterresowi i prezydentowi Turcji Recepowi Tayyipowi Erdoganowi.

Rosyjska marynarka wojenna od początku wojny blokuje eksport ukraińskiego zboża przez Morze Czarne. Podpisana wczoraj umowa między Rosją i ONZ oraz Turcją, i podobna umowa między Ukrainą oraz Turcją i ONZ zakładają umożliwienie eksportu ukraińskiego zboża z ukraińskich portów w Odessie, Czarnomorsku i Jużnym. Mają obowiązywać przez 120 dni. W ukraińskich magazynach jest ponad 20 milionów ton ziarna.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej