RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Festiwal Wagnerowski w cieniu oskarżeń o seksizm

Festiwal Wagnerowski (fot. Johannes Simon/Getty Images)
Festiwal Wagnerowski (fot. Johannes Simon/Getty Images)

Tegoroczny Festiwal Richarda Wagnera w Bayreuth, który rozpocznie się w poniedziałek, przyćmiły oskarżenia o seksizm. Dyrektor festiwalu Katharina Wagner twierdzi, że sama go doświadczyła. – Ale wiedziałam, jak się bronić – powiedziała w piątek.

Edynburg i Bayreuth przegrały z koronawirusem

Tegoroczna edycja prezentującego twórczość Richarda Wagnera festiwalu muzycznego w Bayreuth w północnej Bawarii została odwołana z powodu pandemii...

zobacz więcej

Wcześniej gazeta „Nordbayerischer Kurier” jako pierwsza poinformowała o cielesnym napastowaniu, zniewagach i seksistowskich uwagach w teatrze operowym w Bayreuth. Zacytowała jedną z kobiet, która mówi, że „dla niektórych z nas to codzienność”.

Organizatorzy festiwalu zapowiedzieli w piątek, że zbadają zarzuty. Jak podał „Nordbayerischer Kurier”, krytyce poddawany jest również były dyrektor muzyczny festiwalu, Christian Thielemann. Miał on krzyczeć na muzyków i obrażać ich. Sławny dyrygent stanowczo odrzuca oskarżenia, mówiąc o nieporozumieniu. – Absolutnie nic w tym nie ma – mówi.

Festiwal rozpocznie się w poniedziałek nową inscenizacją „Tristana i Izoldy”. Odbywający się od 1876 roku festiwal muzyczny w bawarskim mieście Bayreuth poświęcony jest wyłącznie dziełom Richarda Wagnera.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej