RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Błąd Rady Unii Europejskiej, który wykorzystała rosyjska propaganda

Nie będzie złagodzenia sankcji dla rosyjskiego lotnictwa cywilnego (fot. Shutterstock)
Nie będzie złagodzenia sankcji dla rosyjskiego lotnictwa cywilnego (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka ustaliła, że służby prasowe Rady Unii Europejskiej zmieniły wczorajsze oświadczenie informujące o przyjętym kolejnym pakiecie sankcji wobec Rosji. Usunięty został paragraf, który posłużył rosyjskiej propagandzie do dezinformacji o tym, że UE łagodzi sankcje w sektorze lotniczym.

Nowy pakiet sankcji wobec Rosji. Jest decyzja ambasadorów przy UE

Ambasadorowie państw członkowskich przy UE przyjęli w środę w Brukseli pakiet nowych sankcji wobec Rosji. Zakłada on zakaz importu rosyjskiego...

zobacz więcej

Raport: Wojna na Ukrainie

Chodzi o akapit w komunikacie prasowym, który Rada Unii Europejskiej rozesłała wczoraj i w którym napisała, że dozwolona będzie pomoc techniczna Rosji w postaci towarów i technologii lotniczych w ramach zapewnienia standardów bezpieczeństwa Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego.

Rosyjskie media propagandowe zaczęły szerzyć dezinformację, że Unia Europejska łagodzi sankcje i zniesie zakaz dotyczący dostaw niezbędnych części dla lotnictwa cywilnego. Wkrótce akcje Aerofłotu na moskiewskiej giełdzie wzrosły o 5 procent. Te doniesienia powtarzały też europejskie media, dzisiaj także w Polsce.

G7 chce wspierać Kijów nie tylko finansowo. Dostarczy nowoczesne uzbrojenie

USA i inne kraje G-7 nakładają kolejne sankcje na Moskwę, będące konsekwencją agresji Rosji na Ukrainę; środki te mają być wymierzone m.in. w...

zobacz więcej

Brukselska korespondentka Polskiego Radia zaczęła sprawdzać, skąd w unijnym oświadczeniu znalazła się taka informacja. Okazało się, że akapit z komunikatu, który wczoraj został rozesłanym mediom, dziś zniknął ze strony internetowej Rady Unii Europejskiej.

Beata Płomecka poprosiła więc o wyjaśnienia służby prasowe. Otrzymała odpowiedź, że akapit usunięto, bo został popełniony błąd i wyjątek w sankcjach dotyczy tylko wymiany informacji, niezbędnych do umożliwienia prac nad ustalaniem standardów technicznych Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego, której Rosja jest krajem członkowskim. Dodały też, że jest to ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa. Zatem o żadnym łagodzeniu europejskich sankcji nie może być mowy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej