RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Ambasador USA na Jasnej Górze. „Czuję się, jakbym się łączył z moim nieżyjącym ojcem”

Mark Brzeziński na Jasnej Górze (fot. TT/@JasnaGoraNews)
Mark Brzeziński na Jasnej Górze (fot. TT/@JasnaGoraNews)

Najnowsze

Popularne

Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzezinski odwiedził w piątek Częstochowę. Spotkał się z władzami miasta, złożył wizytę na Jasnej Górze, odwiedził także m.in. Liceum im. Mickiewicza oraz politechnikę.

Ambasador USA o bezpieczeństwie Polski. „Jesteśmy gotowi na wszelkie ewentualności”

Militarnie nasza współpraca nigdy nie była tak bliska. Bardzo ważne, by Polacy zrozumieli, że mamy tu wysoką i wielopoziomową gotowość bojową,...

zobacz więcej

W Urzędzie Miasta Mark Brzezinski spotkał się z prezydentem Krzysztofem Matyjaszczykiem. Podczas spotkania podkreślił, że przyjeżdżając do Częstochowy, jest dumny ze swoich korzeni. Mówił o religijnym i historyczno-kulturowym dziedzictwie miasta, jego obecnych osiągnięciach, wartości lokalnych tradycji oraz globalnej marce Częstochowy. – Dziękował także za pomoc udzielaną ukraińskim uchodźcom – relacjonują przedstawiciele Urzędu Miasta Częstochowy.

Jak podał magistrat, tematem rozmowy ambasadora USA z prezydentem Częstochowy była aktualna sytuacja gospodarcza w mieście, inwestycje w specjalnej strefie ekonomicznej, strategiczne kierunki rozwoju miasta oraz realizowane ostatnio miejskie zadania inwestycyjne, a także – obecność firm z kapitałem amerykańskim, które zainwestowały lub obecnie inwestują w Częstochowie.

Wpisując się do księgi pamiątkowej, Mark Brzezinski podziękował za gościnę mieszkańcom „miasta o lokalnych korzeniach i globalnym zasięgu”.

Brzezinski: Polska i USA są gotowe odpowiedzieć na jakiekolwiek zagrożenie wspólnie

Magazyny środków bojowych w Powidzu będą elementem odstraszania. Wysyłamy jasny przekaz, że jeżeli będzie taka potrzeba, zarówno Polska, jak i...

zobacz więcej

Brzeziński na Jasnej Górze


Po wizycie w Urzędzie Miasta ambasador zwiedził Jasną Górę. Jak zaznaczył, to jego pierwszy pobyt w tym sanktuarium.

– Poruszający moment – mówił, dodając, że o tym miejscu mówiło się w jego rodzinnym polsko-amerykańskim domu.

O Jasnej Górze słyszał – jak mówił – zwłaszcza od swego ojca Zbigniewa Brzezińskiego.

– Czuję się jakbym się łączył z moim nieżyjącym ojcem Zbigniewem. Jestem pod wrażeniem tego miejsca i gościnności ojców paulinów. Wiele to dla mnie znaczy. Kiedy byłem dzieckiem, miałem okazję spotkać Jana Pawła II. Gdy tu teraz jestem, rozumiem, co uczyniło go tak wielkim człowiekiem – mówił dyplomata w rozmowie z biurem prasowym sanktuarium.

Ambasador USA: Stała obecność naszych wojsk w Polsce to historyczne wydarzenie

Decyzja o stałej obecności wojsk amerykańskich w Polsce ma historyczny charakter, nigdy wcześniej nie mówiliśmy o permanentnej obecności naszych...

zobacz więcej

Uznanie i wdzięczność dla Polaków


W imieniu prezydenta Joe Bidena ambasador wyraził również słowa uznania i wdzięczności dla Polaków, którzy niosą pomoc Ukrainie i ukraińskim uchodźcom. – Ameryka solidarnie stoi przy Polsce, gwarantując pokój. Nasi żołnierze stoją ramię w ramię przy polskich. Ale też po raz pierwszy w historii masowy ruch uchodźców przeszedł z jednego kraju do innego, a każdy z uciekających przed wojną został przyjęty do czyjegoś domu. To nigdy wcześniej się nie zdarzyło. Dziękujemy Polakom za zrobienie czegoś, co według mnie jest godne Pokojowej Nagrody Nobla – ocenił Brzezinski.


Swój pobyt w Częstochowie ambasador rozpoczął rano od spotkania z przedstawicielami spółki Guardian Częstochowa – Guardian Glass, częstochowską firmą z kapitałem amerykańskim. Dyplomaci amerykańscy przyjęli również zaproszenie wystosowane przez dyrekcję V Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza. Szkoła już wcześniej współpracowała z krakowskim konsulatem USA. Brzezinski odwiedził również Politechnikę Częstochowską.

Dzień wcześniej ambasador Brzezinski złożył wizytę w Katowicach.

Zwiedził znajdujące się w tym mieście Muzeum Śląskie, wybudowane na terenach dawnej kopalni węgla kamiennego

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej