RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Niemieccy politycy krytykują opieszałość rządu Scholza w dostawie czołgów dla Polski

Rząd Niemiec zaoferował Polsce dostawę 20 czołgów Leopard 2 (fot. Shutterstock/M-SUR)
Rząd Niemiec zaoferował Polsce dostawę 20 czołgów Leopard 2 (fot. Shutterstock/M-SUR)

Trzy miesiące temu Niemcy zobowiązały się do uzupełniania zapasów czołgów krajów partnerskich, m.in. Polski, jeśli te dostarczają stare radzieckie modele Ukrainie, jednak ten mechanizm, tzw. Ringtausch, nie działa. – Musimy mieć odwagę przyznać, że nie działa on tak, jak to sobie wyobrażaliśmy – mówi gazecie „Rheinische Post” szefowa komisji obrony w Bundestagu Marie-Agnes Strack-Zimmermann.

Szef Pentagonu: Polska jest podporą pomocy wojskowej dla Ukrainy

Polska jest podporą pomocy wojskowej Zachodu dla Ukrainy, a sama wysłała broń o wartości 1,7 mld dolarów – powiedział w środę szef Pentagonu Lloyd...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

Minęły trzy miesiące, odkąd kanclerz Niemiec Olaf Scholz uruchomił nową procedurę dla dostaw ciężkiej broni na Ukrainę (Ringtausch). Zgodnie z nią inne państwa mają dostarczyć Ukrainie swoje czołgi konstrukcji radzieckiej, bo ukraińscy żołnierze są z nimi zaznajomieni i mają części zamienne. W zamian Niemcy uzupełniałyby zapasy państw dostawców ciężką bronią własnej produkcji.

Zobacz także: Co z czołgami od Niemców? Media: Ringtausch z Polską na skraju niepowodzenia

Rząd negocjował to porozumienie z Polską, Czechami, Słowacją, Słowenią i Grecją. „13 tygodni później kraje te dostarczyły wiele (czołgów) na Ukrainę. (Ale) do tej pory nie otrzymały (w zamian) nic od Niemiec” – pisze w piątek „Rheinische Post”.

Pomysł wymiany ma sens, „ale idzie to powoli i nie tak, jak sobie wyobrażaliśmy” – przyznaje w rozmowie z dziennikiem Strack-Zimmermann z liberalnej, współrządzącej Niemcami partii FDP.

Niemiecki polityk: Nic dziwnego, że Polacy kupują Abramsy zamiast Leopardów

Polska przekazała Ukrainie prawie 300 T72 w ciągu pierwszych 2 miesięcy (wojny), w zamian za co miała otrzymać broń z Niemiec. „Niemiecka »oferta«...

zobacz więcej

Ekspert opozycyjnej CDU: Ringtausch nie działa tak jak sobie wyobrażaliśmy


Ekspert opozycyjnej chadeckiej CDU ds. zagranicznych Roderich Kiesewetter ujawnił niedawno, że po trzech miesiącach „czasu do namysłu” rząd niemiecki zaproponował teraz Polsce dostawę 20 czołgów bojowych Leopard 2, ale z terminarzem dostaw przewidującym, że Polska otrzymywałaby od kwietnia 2023 roku po jednym czołgu, a od października 2023 r. po trzy w miesiącu.

„Łatwo sobie wyobrazić, co o tego rodzaju wymianie myśli Polska”, która „od początku wojny dostarczyła Ukrainie już prawie 300 czołgów T-72” – pisze „Rheinische Post”, cytując Kiesewettera. – Przegrywamy zaufanie, które budowaliśmy przez lata – ocenia chadek.

Zobacz także: Niemcy okłamały Polskę? Szef CDU zabiera głos

Strack-Zimmermann uważa, że z doświadczeń związanych z Ringtausch należy wyciągnąć wnioski. – Musimy mieć odwagę przyznać, że nie działa ona tak, jak sobie wyobrażaliśmy, a w razie potrzeby powinniśmy dostarczać (broń) bezpośrednio Ukrainie – mówi polityk.

Argument o ograniczonej przydatności zachodniego sprzętu dla Ukrainy z uwagi na brak przeszkolenia ukraińskich żołnierzy z jego obsługi obecnie również jawi się w innym świetle - dodaje, podkreślając, że „ukraińscy żołnierze udowodnili, jak szybko potrafią się uczyć obsługi nowego sprzętu, i trzeba to wziąć pod uwagę”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej