RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Rosja rozszerza listę „państw nieprzyjaznych”

Na początku marca Kreml sporządził listę „krajów nieprzyjaznych” (fot. Fadel Itani/NurPhoto via Getty Images)
Na początku marca Kreml sporządził listę „krajów nieprzyjaznych” (fot. Fadel Itani/NurPhoto via Getty Images)

Władze Rosji rozszerzyły listę „państw nieprzyjaznych” wobec kraju o pięciu kolejnych członków Unii Europejskiej – Chorwację, Grecję, Danię, Słowację i Słowenię; łącznie w zestawieniu figuruje już 48 krajów świata – poinformowało niezależne rosyjskie wydawnictwo „Nowaja Gazieta Jewropa”.

Na liście nowych sankcji nie ma największego producenta tytanu. W tle Airbus

Podczas uzgadniania najnowszego, siódmego pakietu sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji zablokowana została propozycja włączenia na listę sankcyjną...

zobacz więcej

Rozporządzenie przewiduje ograniczenia w zatrudnianiu nowych pracowników misji dyplomatycznych, urzędów konsularnych i agencji rządowych „państw nieprzyjaznych”, funkcjonujących na terytorium Rosji. Szczególnie restrykcyjnie potraktowano Słowenię i Chorwację, które nie mogą już zatrudniać żadnych nowych członków personelu dyplomatyczno–konsularnego.

Na początku marca Kreml sporządził listę „krajów nieprzyjaznych”, odpowiadającą zestawieniu krajów, które nałożyły sankcje w reakcji na rosyjską napaść na Ukrainę. Na liście znalazły się m.in. liczne państwa Unii Europejskiej, w tym Polska, a także USA, Wielka Brytania, Japonia, Kanada, Norwegia, Singapur, Korea Południowa i Szwajcaria. Transakcje z podmiotami z tym krajów wymagają zgody rosyjskiej komisji rządowej.

Pod koniec marca prezydent Władimir Putin wydał dekret, na mocy którego „państwa nieprzyjazne” zostały zobowiązane do płacenia za rosyjski gaz w rublach.

Funkcjonująca od kwietnia na Łotwie „Nowaja Gazieta Jewropa” kontynuuje tradycje niezależnej „Nowej Gaziety”, która pod koniec marca zawiesiła działalność w wersji papierowej i w internecie w związku z szykanami ze strony rosyjskich władz. W 2021 r. redaktor naczelny „Nowej Gaziety” Dmitrij Muratow został uhonorowany Pokojową Nagrodą Nobla za działalność dziennikarską.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej