
Wszyscy posłowie klubów PiS i PSL biorący udział w głosowaniu opowiedzieli się za uchwaleniem ustawy o dodatku węglowym. Większość posłów Koalicji Obywatelskiej i Lewicy wstrzymało się od głosu.
Rząd przyjął projekt ustawy o dodatku węglowym – poinformowała minister klimatu Anna Moskwa. Zgodnie z projektem dodatek węglowy w wysokości 3 tys....
zobacz więcej
Sejm przyjął ustawę o dodatku węglowym, zakładającą wypłatę 3 tys. zł dla każdego gospodarstwa domowego używającego do ogrzewania węgiel. Za ustawą głosowało 261 posłów, przeciwko było 36, a 149 wstrzymało się od głosu.
Za przyjęciem ustawy opowiedzieli się wszyscy posłowie klubu PiS biorący udział w głosowaniu, a także Koalicji Polskiej-PSL oraz kół: Kukiz'15 i Polskie Sprawy.
Za dodatkiem węglowym opowiedział się też Jacek Protas (KO) oraz posłowie Lewicy: Romuald Ajchler, Wiesław Buż, Jacek Czerniak, Arkadiusz Iwaniak, Tadeusz Tomaszewski. Za ustawą zagłosowali też Agnieszka Ścigaj i Zbigniew Girzyński z koła Polskie Sprawy, a także dwóch posłów niezrzeszonych: Zbigniew Ajchler i Łukasz Mejza.
Przeciw dodatkowi węglowemu zagłosowało dziewięcioro posłów KO, m.in. Klaudia Jachira, Katarzyna Lubnauer, Adam Szłapka, Monika Rosa i Witold Zembaczyński. 110 posłów KO wstrzymało się od głosu.
Rządzący doprowadzili do największego po 1989 r. kryzysu energetycznego; zamiast kupować węgiel, oszukiwali Polaków – mówili w Sejmie politycy KO i...
zobacz więcej
Przeciw ustawie zagłosowała czwórka posłów Lewicy: Maciej Gdula, Daria Gosek-Popiołek, Anita Sowińska oraz Anna Maria Żukowska, a 34 posłów ugrupowania wstrzymało się od głosu.
Przeciwko ustawie byli też posłowie Konfederacji, Polski 2050 i Porozumienia.
Od głosu wstrzymali się posłowie PPS, a także posłowie niezrzeszeni: Ryszard Galla i Paweł Szramka.
Przyjęta w piątek ustawa trafi teraz do Senatu. Przewiduje ona wypłatę 3 tys. zł dodatku węglowego dla każdego gospodarstwa domowego, używającego węgla jako źródła ogrzewania, co musi być potwierdzone odpowiednim wpisem do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.