RAPORT

Tusk kontra Tusk

98-latek obronił z wyróżnieniem pracę magisterską. W planach ma napisanie książki

Giuseppe Paterno odebrał na Uniwersytecie w Palermo dyplom magistra filozofii i historii (fot. Facebook/universitapalermo)
Giuseppe Paterno odebrał na Uniwersytecie w Palermo dyplom magistra filozofii i historii (fot. Facebook/universitapalermo)

Sycylijczyk Giuseppe Paterno odebrał na Uniwersytecie w Palermo dyplom magistra filozofii i historii. Tym samym już po raz drugi został najstarszym we Włoszech absolwentem wyższej uczelni. W 2020 r. uzyskał dyplom licencjacki z wyróżnieniem w tej samej dziedzinie.

Łamał przepisy, by ściągnąć na siebie uwagę policji. Dzięki temu uniknął śmierci

Czy przekraczanie prędkości tuż pod nosem funkcjonariuszy może się skończyć szczęśliwie? W ekstremalnych sytuacjach owszem. A taką sytuację przeżył...

zobacz więcej

Paterno zaczął studia na wydziale filozofii na Uniwersytecie w Palermo w 2017 r.

„Powiedziałem sobie: teraz albo nigdy, i w roku 2017 się zapisałem. Wiedziałem, że jest trochę późno na trzyletnie studia, ale pomyślałem: zobaczmy, czy dam radę” – powiedział Giuseppe Reutersowi w 2020 r., kiedy odebrał dyplom licencjacki. Dziś ma już tytuł magistra.

„Giuseppe Paterno urodził się w 1923 r. na Sycylii i wychował w ubogiej rodzinie, której nie było stać na posłanie go na wymarzone studia” – pisze włoski serwis Leggo. W czasie II wojny światowej Giuseppe służył w marynarce wojennej, a potem został robotnikiem na kolei.

Musiał utrzymywać rodzinę


W wieku 31 lat zdołał wieczorowo zrobić maturę, ale marzenia o studiach nie udało mu się zrealizować. Był żonaty, miał dwoje dzieci, musiał utrzymywać rodzinę.

Laur za odwagę. 70-letnia Brytyjka uratowała napadniętych policjantów

W piątek 17 czerwca szef policji w angielskim mieście Durham przyznał doroczne nagrody za wyjątkowe osiągnięcia w walce z przestępczością. Jedną z...

zobacz więcej

Dopiero gdy w 1984 r. Giuseppe przeszedł na emeryturę, miał możliwość oddać się swojej pasji – czytaniu i nauce. Początkowo w domowym zaciszu, w końcu jednak zdecydował się iść na uniwersytet. Musiał wstawać o siódmej rano na zajęcia, po południu odpoczywał, a wieczorami znów się uczył, zwykle do północy.

„Sąsiedzi pytali: po co ci te wszystkie kłopoty w twoim wieku?” – opowiadał dwa lata temu Giuseppe „Guardianowi”. „Nie mogli zrozumieć, jak ważne jest spełnienie marzenia, niezależnie od wieku” – dziwi się.

Teraz, po skończeniu studiów, Giuseppe nie zamierza odpoczywać. Jak ujawnił jego syn, planuje napisać powieść o swojej rodzinnej miejscowości. Na starej maszynie do pisania, którą dostał od matki, gdy przeszedł na emeryturę. Służyła mu dobrze podczas pisania prac zaliczeniowych, więc na pewno przyniesie wenę i teraz.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej