RAPORT

Pogarda

Na liście nowych sankcji nie ma największego producenta tytanu. W tle Airbus

Państwa członkowskie Unii przyjęły w czwartek kolejny pakiet sankcji (fot. Shutterstock/artjazz)
Państwa członkowskie Unii przyjęły w czwartek kolejny pakiet sankcji (fot. Shutterstock/artjazz)

Najnowsze

Popularne

Podczas uzgadniania najnowszego, siódmego pakietu sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji zablokowana została propozycja włączenia na listę sankcyjną rosyjskiego przedsiębiorstwa metalurgicznego WSMPO–Awisma, największego światowego producenta tytanu – pisze „The Wall Street Journal”. Decyzja została zablokowana m.in. przez Francję. „WSMPO–Awisma” jest najważniejszym dostawcą tytanu dla jednego z największych na świecie producenta samolotów pasażerskich Airbus, który ma siedzibę we Francji.

Ukraina: Rosyjscy okupanci okradają mieszkańców Melitopola

Rosyjskie władze okupacyjne prowadzą w Melitopolu spis ludności. Towarzyszą temu czystki i poszukiwania krewnych i przyjaciół żołnierzy ukraińskich...

zobacz więcej

Według dziennika rosyjskie przedsiębiorstwo znalazło się początkowo wśród firm objętych nowym pakietem sankcji ze względu na fakt, iż dostarcza materiały dla rosyjskich myśliwców odrzutowych, w tym samolotów biorących udział w wojnie na Ukrainie.

Połowa tytanu pochodzi z Rosji


Jak pisze „WSJ” z Rosji pochodzi prawie połowa tytanu dla światowego przemysłu lotniczego, a Airbus kupuje około 65 proc. potrzebnego mu tytanu od „WSMPO”. Jednocześnie, jak twierdzą informatorzy dziennika, tytan jest stosunkowo niewielkim źródłem dochodów rosyjskiej gospodarki. W 2020 r. eksport tego towaru miał wartość zaledwie 415 mln dolarów.

Nie ma sensu nakładać sankcji na Rosję w odniesieniu do tytanu, ponieważ dla Rosji jest to mały biznes. Ci, przeciwko którym nałożymy sankcje, to my sami. Ani USA, ani Europa, ani inni nie chcieli nakładać sankcji na WSMPO. To nie ma sensu” – cytuje „WSJ” wcześniejszą wypowiedź dyrektora generalnego Airbusa Guillaume'a Faury'ego.

Zełenski apeluje o nowoczesne systemy obrony przeciwlotniczej: „Terror musi przegrać”

Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski ponowił apel o przekazanie jego krajowi nowoczesnych systemów obrony przeciwpowietrznej. W tradycyjnym...

zobacz więcej

Państwa członkowskie Unii (w ramach Rady UE) przyjęły w czwartek kolejny, siódmy pakiet sankcji przeciwko Rosji w związku z jej agresją na Ukrainę. Obejmuje on m.in. zakaz importu rosyjskiego złota, w tym biżuterii.

Pakiet rozszerza także listę kontrolowanych produktów, które mogą przyczynić się do militarnego i technologicznego wzmocnienia Rosji lub rozwoju jej sektora obronnego i bezpieczeństwa, wzmacniając tym samym kontrolę eksportu w zakresie podwójnego zastosowania i zaawansowanej technologii.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej