RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Rosja grozi Mołdawii. „Konflikt w Naddniestrzu ze wszystkimi konsekwencjami”

Mołdawia otrzymała od Rosji ostrzeżenie ws. możliwości handlowej blokady Naddniestrza (fot. Carsten Koall/Getty Images)
Mołdawia otrzymała od Rosji ostrzeżenie ws. możliwości handlowej blokady Naddniestrza (fot. Carsten Koall/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Przedstawiciel MSZ Rosji Aleksiej Poliszczuk zagroził w imieniu Kremla władzom Mołdawii możliwością wybuchu konfliktu w separatystycznym Naddniestrzu – w sytuacji podjęcia przez Kiszyniów handlowej blokady tej prorosyjskiej enklawy. Podkreślił, że na taką decyzję Moskwa „nie pozostanie obojętna".

Prezydent Mołdawii: Nie damy się szantażować rosyjskim gazem

Mołdawia nie da się szantażować przez Rosję dostawami gazu ziemnego - powiedziała prezydent Mołdawii Maia Sandu, cytowana w czwartek przez...

zobacz więcej

W swojej wypowiedzi, którą przedstawiła kiszyniowska telewizja TV8, powołująca się na rosyjską agencję RIA Novosti, Poliszczuk stwierdził, że gdyby doszło do blokady handlowej Naddniestrza „rozgorzałby na nowo konflikt w tym regionie, ze wszystkimi swoimi konsekwencjami”.

Szef drugiego departamentu WNP w rosyjskim resorcie spraw zagranicznych ostrzegł też rząd Mołdawii przed możliwością pojawienia się „bezpośredniego konfliktu i napięć” w sytuacji, gdyby Kiszyniów próbował zdyskredytować tzw. misję pokojową w Naddniestrzu.

Wprawdzie w ramach tzw. sił pokojowych Kreml posiada w Naddniestrzu, którego głównym sektorem gospodarki jest rolnictwo, ponad 500 żołnierzy, ale łączna liczba rosyjskich wojskowych może tam sięgać nawet 2 tys. osób.

Na początku czerwca mołdawski minister obrony Anatolie Nosatii stwierdził, że „Naddniestrze stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa w Europie” ze względu na dużą liczbę uzbrojonych mieszkańców. Oszacował, że w tej prorosyjskiej enklawie, zamieszkałej przez 400 tys. osób, pod bronią znajduje się 14 tys. ludzi wchodzących w skład rozmaitych formacji mundurowych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej