RAPORT

Tusk kontra Tusk

Legenda niemieckiej piłki niż żyje. Dla Hamburga strzelił ponad 400 goli

Uwe Seeler zmarł w wieku 85 lat (fot. Forum/imago sportfotodienst)
Uwe Seeler zmarł w wieku 85 lat (fot. Forum/imago sportfotodienst)

W wieku 85 lat zmarł w czwartek Uwe Seeler, legendarny niemiecki piłkarz, wieloletni kapitan reprezentacji, wicemistrz świata z 1966 roku, który przez całą karierę wierny był Hamburgerowi SV.

„Nazywam się Robert, jestem z Polski, mieszkam w Barcelonie”. Prezentacja „Lewego”

Robert Lewandowski oficjalnie zaprezentowany jako piłkarz Barcelony. Do uroczystości z udziałem prezydenta klubu Joana Laporty doszło w Miami,...

zobacz więcej

W HSV rozpoczął przygodę z futbolem, był wychowankiem klubu, w którym spędził łącznie 28 lat, mimo wielu intratnych ofert z innych zespołów. W latach 1953–72 w seniorskiej drużynie rozegrał 476 spotkań i zdobył 404 bramki.

W 1960 roku został z HSV mistrzem Niemiec, dwa razy był wicemistrzem, w 1968 roku dotarł do finału Pucharu Zdobywców Pucharów. W sezonie 1963/64 z 30 golami był królem strzelców Bundesligi.

W drużynie narodowej rozegrał 72 mecze, uzyskując w nich 43 gole. Trzykrotnie kończył mundial w czołowej czwórce: w 1966 roku w Anglii został wicemistrzem świata, cztery lata później w Meksyku wywalczył brąz, a w 1958 na boiskach Szwecji Niemcy zajęły czwarte miejsce.

Po zakończeniu kariery sportowej pracował dla Adidasa oraz prowadził stację benzynową, W 1995 roku został prezesem Hamburgera SV, ale w 1998 roku ustąpił w wyniku afery finansowej, choć jemu nie postawiono żadnych zarzutów. Opublikował biografię pt. „Dziękuję, futbolu”.

Od 2005 roku przed stadionem w Hamburgu stoi pomnik Seelera. Piłkarskie tradycje kontynuuje jego wnuk Levin Oeztunali, który obecnie gra w Bundeslidze w barwach Unionu Berlin.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej