RAPORT

Pogarda

Minister kultury mianował nowego dyrektora Muzeum II Wojny Światowej

Dr hab. Grzegorz Berendt nowym dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (fot. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku)
Dr hab. Grzegorz Berendt nowym dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (fot. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku)

Najnowsze

Popularne

Dr hab. Grzegorz Berendt został dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Na to stanowisko powołał go w czwartek minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. Wcześniej Berendt pełnił obowiązki dyrektora muzeum po ustąpieniu z tej funkcji dra Karola Nawrockiego.

Sceny z historii Polski. Obrazy pojechały w 1939 roku na Wystawę Światową do USA. Wracają

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podpisał w środę w Syracuse w stanie Nowy Jork umowę w sprawie powrotu do Polski serii...

zobacz więcej

W czwartek w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie wicepremier Gliński powołał na stanowisko dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dra hab. Grzegorza Berendta.

Kim jest nowy dyrektor Muzeum II Wojny Światowej?


Grzegorz Berendt jest profesorem Uniwersytetu Gdańskiego, badaczem dziejów Polski XX wieku, w szczególności zagadnień związanych z zagładą Żydów w czasie okupacji niemieckiej, powojennych losów społeczności żydowskiej oraz historii Gdańska, Lęborka, Pucka, Pruszcza Gdańskiego i kaszubskich gmin wiejskich.

Berendt w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku przez ponad cztery lata pełnił funkcję zastępcy dyrektora ds. naukowych. Po rezygnacji ze stanowiska dra Karola Nawrockiego w lipcu ub.r. przejął obowiązki dyrektora tej placówki.

Zobacz także: Gliński: Od końca wojny na Westerplatte nie robiono żadnych badań archeologicznych


Dr Nawrocki zrezygnował ze stanowiska dyrektora tego muzeum po wybraniu go przez Sejm za zgodę Senatu na stanowisko prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

II wojna światowa. Ilu francuskich biskupów pomagało ratować Żydów?

Co najmniej 57 spośród 80 francuskich biskupów podczas II wojny światowej pomagało ratować Żydów. Wynika to badań, które przedstawiono we włoskim...

zobacz więcej

Dr hab. Grzegorz Berendt jest autorem ponad 100 publikacji naukowych i ponad 30 popularnonaukowych. W dorobku posiada także cztery samodzielne monografie oraz współautorstwo 7 książek. Został odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi (2009), Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2009), Medalem Pro Memoria oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2016).

W 1989 r. związał się z Instytutem Historii Uniwersytetu Gdańskiego. W 2006 r. podjął dodatkowe zatrudnienie w gdańskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. W latach 2007-2008 koordynował kwerendy prowadzone przez kilkadziesiąt osób w ramach projektu naukowego INDEX, poświęconego obywatelom RP represjonowanym przez niemiecko-nazistowskich okupantów za pomoc Żydom.

W latach 2008-2013 zajmował stanowisko naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN - KŚZpNP w Gdańsku, w tym czasie uruchomił m.in. tzw. oddziałową serię wydawniczą. Jest redaktorem naczelnym pisma IPN „Polish Jewish Studies” oraz periodyku Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku „Wojna i Pamięć”.

Ponadto, dyrektor gdańskiego muzeum jest członkiem Rady Programowej Żydowskiego Instytutu Historycznego im. E. Ringelbluma w Warszawie, Rady Pamięci Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego, a także rad muzeów przy Muzeum Stutthof w Sztutowie, Państwowym Muzeum Auschwitz - Birkenau w Oświęcimiu i Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. 1 kwietnia 2022 r. Prezes Rady Ministrów powołał go na Przewodniczącego Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej