RAPORT

Tusk kontra Tusk

To już seria. Rosyjski generał znaleziony martwy

Jewgienij Łobaczow znaleziony martwy (fot. FSB / TASS / Forum)
Jewgienij Łobaczow znaleziony martwy (fot. FSB / TASS / Forum)

Emerytowany generał Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji Jewgienij Łobaczow został znaleziony martwy w Moskwie; 76-letni funkcjonariusz prawdopodobnie zastrzelił się z pistoletu w środę w godzinach wieczornych – poinformował niezależny rosyjski kanał na Telegramie Możem Objasnit.

Jaki jest stan zdrowia Putina? Dyrektor CIA nie zostawia złudzeń

Nie ma żadnych informacji wywiadowczych, które wskazywałyby, że stan zdrowia Władimira Putina jest zły – powiedział dyrektor CIA William Burns na...

zobacz więcej

Łobaczow popierał politykę Władimira Putina i już w 2014 r. opowiadał się za radykalnymi działaniami wojskowymi, prowadzonymi „na całym terytorium Ukrainy”.

Był też znanym działaczem prokremlowskich stowarzyszeń i organizacji pozarządowych, w których współpracował m.in. z nacjonalistycznym ideologiem Aleksandrem Duginem i zastępcą mera Moskwy Aleksandrem Gorbienką. W ostatnich latach życia uskarżał się na problemy zdrowotne i finansowe – poinformowali niezależni dziennikarze.

Zgon generała to kolejny w minionych miesiącach podobny przypadek zagadkowej śmierci w środowisku wysoko postawionych rosyjskich funkcjonariuszy, urzędników lub przedsiębiorców związanych z branżą paliwową.

Na początku lipca na willowym osiedlu pod Petersburgiem znaleziono ciało Jurija Woronowa, założyciela i szefa firmy transportowo-logistycznej Astra-Shipping, specjalizującej się w zleceniach dla Gazpromu w Arktyce.

Z kolei w połowie czerwca poinformowano, że w swoim moskiewskim mieszkaniu zastrzelił się generał Służby Wywiadu Zagranicznego Lew Sockow.

Rosyjski szpieg zatrzymany. SBU ujawnia, co pisał w „raportach”

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymała rosyjskiego szpiega, który przekazywał okupantom dane o lokalizacji obiektów infrastruktury krytycznej, w...

zobacz więcej

Wcześniej, w kwietniu, hiszpańska policja odnalazła zwłoki Siergieja Protosieni, byłego zastępcy rady dyrektorów przedsiębiorstwa Nowatek (największego rosyjskiego prywatnego producenta gazu ziemnego i drugiego co do wielkości w ogólnej produkcji gazu po holdingu Gazprom), oraz jego żony i córki. Zginęli od ciosów zadanych nożem i siekierą.

18 kwietnia w Moskwie znaleziono ciała Władisława Awajewa, byłego wiceprezesa Gazprombanku, a także jego żony i córki. Wszyscy troje zostali zastrzeleni we własnym mieszkaniu.

25 lutego stwierdzono zgon Aleksandra Tuljakowa, zajmującego w Gazpromie wysokie stanowisko w strukturach finansowych. Tuljakow powiesił się w garażu swojej willi.

30 stycznia policja znalazła ciało Leonida Szulmana, szefa działu transportu firmy Gazprom Invest – spółki córki Gazpromu. Mężczyzna zmarł od ciosu nożem w łazience własnego domu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej