
Na dziś nie przewidujemy limitów na zakup węgla, nie widzimy takiej potrzeby – oświadczyła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. O zdymisjonowanym pełnomocniku rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotrze Naimskim powiedziała: był jednym z architektów polskiej energetyki.
– Węgiel w Polsce będzie w wystarczającej ilości, zarówno ten wydobywany w naszych kopalniach, jak i ten, który kupujemy za granicą – powiedział...
zobacz więcej
W Programie Pierwszym Polskiego Radia minister klimatu była pytana, czy zimą wystarczy dla wszystkich węgla. – Do kwietnia do Polski trafiło z kierunku rosyjskiego 3 mln ton węgla, potem do połowy lipca mniej więcej dodatkowe ponad 3 mln ton.
Kontrakty podpisane, to ok. 7 mln ton, głównie przez spółki Skarbu Państwa: PGE Paliwa, Węglokoks, też podmioty prywatne – poinformowała Moskwa.
Zaznaczyła, że jest to węgiel energetyczny dla elektrowni i ciepłowni. – Z tego węgla energetycznego, głównie z kierunku kolumbijskiego, indonezyjskiego, spółki odsiewają od 20, 30 czasem do 40 proc. węgla, który może trafić do polskich gospodarstw. Część z tego węgla już jest, pozostała płynie. Kolejne kontrakty są zawierane – powiedziała.
Minister zwróciła uwagę, że taka operacja logistyczna na taką skalę jeszcze nigdy nie była przez polskie porty wykonywana.
– Jest to po pierwsze zamówienie węgla i tu nie ma z tym kłopotu, potem jest kwestia wwiezienia węgla, dostarczenia do Polski, przeładowania w polskich portach, przesiania tak, by oddzielić węgiel dla energetyki od węgla dla indywidualnych odbiorców. W to musi być zaangażowana kolej, ale też zdarza się transport drogą. I w konsekwencji dostarczenie węgla czy to do składów, czy potem bezpośrednio do odbiorców – podkreśliła szefowa MKiŚ.
Rząd przyjął projekt ustawy o dodatku węglowym – poinformowała minister klimatu Anna Moskwa. Zgodnie z projektem dodatek węglowy w wysokości 3 tys....
zobacz więcej
Wskazała, że przygotowywane i wdrażane są kolejne optymalizacje, by zwiększać przepustowość portów i przyspieszać te operacje.