RAPORT

Pogarda

Polscy inżynierowie projektują tanie ortezy z druku 3D

Czy druk 3D to przyszłość ortez i protez? (fot. Shutterstock/Hodoimg, zdjecie ilustracyjne)
Czy druk 3D to przyszłość ortez i protez? (fot. Shutterstock/Hodoimg, zdjecie ilustracyjne)

Najnowsze

Popularne

Inżynierowie z Politechniki Poznańskiej zautomatyzowali proces projektowania i produkcji ortez i protez kończyn. Dzięki temu, jak mają nadzieję, te spersonalizowane konstrukcje będzie można tanio, szybko i łatwo wytworzyć na drukarkach 3D.

Odkrycie polskich naukowców. Dotyczy morfiny

Polscy naukowcy odkryli związek, który może być skutecznym lekiem w łagodzeniu fizycznych objawów uzależnienia od morfiny oraz w ograniczaniu...

zobacz więcej

Z rozwiązań inżynierów Politechniki Poznańskiej korzystają już pierwsi polscy użytkownicy. Projekt AutoMedPrint otrzymał tytuł Polskiego Produktu Przyszłości.

Kierownik projektu dr hab. Filip Górski, profesor Politechniki Poznańskiej tłumaczy, że dotąd ortezy i protezy produkowano przede wszystkim manualnie. Teraz zaś można będzie całe zadanie przerzucić na maszynę.

Naukowcy z jego zespołu bowiem nie tylko przygotowali własne nowatorskie projekty ortez i protez, ale zautomatyzowali proces ich produkcji. Opracowali algorytm, który na podstawie danych ze skanu ręki przygotuje sam projekt ortezy, który od razu można wysłać do drukarki 3D.

Jeśli wszystko przebiegnie bez problemu, konstrukcja może być gotowa nawet w ciągu kilku godzin. Badacze pokazali więc, jak ominąć żmudny, pracochłonny i wymagający obecności specjalisty proces tworzenia modelu ortezy.

Elektrosmog. Polscy naukowcy pracują nad materiałem ochronnym z grafenu

Zespół pod kierunkiem prof. Mariusza Zdrojka z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej pracuje nad stworzeniem materiału, który będzie tłumił...

zobacz więcej

– Mimo że w procesie produkcji używane są tanie i łatwo dostępne drukarki 3D, a ortezy powstają z tworzyw sztucznych, konstrukcje te są wytrzymałe i spełniają swoje funkcje – zapewniają twórcy projektu.

Przyszłość ortez i protez


Prof. Filip Górski szacuje, że na razie koszt ortezy powinien się zamknąć w 100 zł, a protezy kończyny górnej w kilkuset złotych. Konstrukcje te, jak ma nadzieję, byłyby tańsze od profesjonalnych odpowiedników dostępnych teraz na rynku.

Badacz zwraca uwagę, że gips jest ciężki, nie oddycha, a skóra pod nim się maceruje. Inaczej jest z ortezami drukowanymi w 3D. Ich konstrukcja jest ażurowa, a skóra pod nią oddycha. Dzięki temu uszkodzona kończyna nie jest dodatkowo obciążana przez usztywnienie. I tak np. orteza AutoMedPrint na nadgarstek dla dziecka waży około stu kilkudziesięciu gramów.

Naukowiec opowiada, że protezy były do tej pory dużym wydatkiem zwłaszcza dla rodziców dzieci z wrodzonym brakiem kończyny. Dzieci szybko rosną, a protezy trzeba często wymieniać na większe. Należy pamiętać, że użytkownicy często korzystają z kilku protez równolegle, bo różne konstrukcje mają różne funkcje. Zastosowanie technologii 3D znacznie więc zmniejszyłoby koszty w takich rodzinach.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej