RAPORT

Atak na Jana Pawła II

Były dowódca rodzajów sił zbrojnych generał Mirosław Różański usłyszał zarzuty

Generał Mirosław Różański usłyszał zarzuty (fot.  PAP/Marcin Bielecki)
Generał Mirosław Różański usłyszał zarzuty (fot. PAP/Marcin Bielecki)

Najnowsze

Popularne

Gen. broni rez. dr Mirosław Różański (zgodził się na publikację pełnego nazwiska), były dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych, usłyszał zarzuty niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień - ustalił portal tvp.info. Chodzi o wyprowadzenie do prywatnego Wojskowego Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego SWAT ponad 7,5 mln zł. Zarzuty w tym śledztwie usłyszały też trzy inne osoby.

Białoruscy szpiedzy zatrzymani w Polsce. „Dokonywali rozpoznania”

Żandarmeria Wojskowa zatrzymała w poniedziałek dwóch białoruskich szpiegów – dowiedział się portal tvp.info. Usłyszeli już zarzuty, grozi im do 10...

zobacz więcej

Portal tvp.info zwrócił się z pytaniami do stołecznej prokuratury. Prokurator Aleksandra Skrzyniarz, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie, przekazała nam, że postępowanie przygotowawcze „nie zostało jeszcze zakończone”.

– W jego toku, w oparciu o zgromadzony materiał dowodowy wskazujący na szereg nieprawidłowości w zakresie wyboru podmiotów współpracujących w organizacji pokazów lotniczych w ramach Międzynarodowych Pokazów Lotniczych „Air Show” w Radomiu w latach 2011-15 oraz w zakresie gospodarowania środkami finansowymi pozostałymi po rozliczeniu kolejnych edycji pokazów, czterem osobom przedstawiono zarzuty przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków służbowych – przekazała Skrzyniarz.

Śledczy nie chcieli ujawnić szczegółów sprawy. – Teraz nie jest możliwe przekazanie bardziej szczegółowych informacji w postępowaniu – dodaje rzeczniczka.

Zarzuty dla generała Mirosława Różańskiego


Jak wynika z ustaleń portalu tvp.info, jedną z osób, która usłyszała zarzuty w tej sprawie, jest emerytowany generał broni Mirosław Różański, były dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych, który odszedł do rezerwy w 2016 r.

CBA i Żandarmeria zatrzymały trzech żołnierzy. Wśród nich szef 6. Batalionu Dowodzenia

Centralne Biuro Antykorupcyjne i Żandarmeria Wojskowa zatrzymały trzech żołnierzy podejrzewanych o korupcję. Wśród zatrzymanych jest dowódca 6....

zobacz więcej

Ustaliliśmy nieoficjalnie, że chodzi o wyprowadzenie do prywatnego Wojskowego Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego SWAT ponad 7,5 mln zł. Zarzuty usłyszały też trzy inne osoby.

Pieniądze te pochodziły ze sprzedaż towarów oraz usług Air Show w Radomiu w 2016 r. oraz poprzednich edycji tych pokazów lotniczych. Zgodnie z prawem środki te powinny trafić do budżetu państwa. Jednak zamiast tego generał Różański miał przekazać te pieniądze na stowarzyszenie SWAT.

Pieniądze miały zostać przeznaczone na wynagrodzenie za prowadzenie rachunku stowarzyszenia, a także na działalność statutową.

SWAT przez całe lata był współorganizatorem radomskiego Air Show. Pieniądze pozyskane przez stowarzyszanie to odsetki w wysokości 8 proc. od pieniędzy, jakie zarobił Air Show.

Generał Różański nie przyznał się do winy.

W tym samym śledztwie w kwietniu 2019 r. Żandarmeria Wojskowa zatrzymała byłego dowódcę rodzajów sił zbrojnych generała broni Lecha M., płk. Dariusza M. – szefa Oddziału Ekonomiczno-Finansowego Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych oraz płk. rez. Ryszarda P.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej