RAPORT

Pogarda

Niemiecki polityk: Nic dziwnego, że Polacy kupują Abramsy zamiast Leopardów

Roderich Kiesewetter: jedna sztuka miesięcznie od kwietnia 2023 r. - w ten sposób tracimy zaufanie (fot. Sean Gallup/Getty Images)
Roderich Kiesewetter: jedna sztuka miesięcznie od kwietnia 2023 r. - w ten sposób tracimy zaufanie (fot. Sean Gallup/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Polska przekazała Ukrainie prawie 300 T72 w ciągu pierwszych 2 miesięcy (wojny), w zamian za co miała otrzymać broń z Niemiec. „Niemiecka »oferta« po 3 miesiącach namysłu to 20 czołgów Leopard 2. Dostawy od kwietnia 2023 roku 1 sztuka miesięcznie, od października 2023 roku - 3 sztuki miesięcznie” – pisze deputowany CDU, pułkownik w stanie spoczynku, Roderich Kiesewetter. „Zaprzepaszczamy zaufanie budowane w Europie Wschodniej przez lata” – ostrzega polityk.

Niemiecki polityk za dostawami broni na Ukrainę. Ale… selektywnymi

Roderich Kiesewetter, deputowany CDU zajmujący się sprawami międzynarodowymi opowiedział się za „selektywnymi dostawami broni” dla Ukrainy. –...

zobacz więcej

WOJNA NA UKRAINIE 

 

„Wielokrotnie rząd federalny ogłaszał parlamentowi, że umowy »Ringtausch« (dostaw broni na wymianę za przekazane Ukrainie starsze egzemplarze – red) m.in. z Polską są dopinane i zostaną wdrożone w „następnych tygodniach”. Niestety, Niemcy zaprzepaściły w ten sposób całe posiadane zaufanie. Wymiana z Polską poniosła fiasko” – pisze Kiesewetter. 

 

Polityk chadecji zwraca uwagę, że niemiecka „oferta” sformułowana po 3 miesiącach namysłu to „20 czołgów Leopard 2. Dostawy od kwietnia 2023 roku 1 sztuka miesięcznie, od października 2023 roku - 3 sztuki miesięcznie”. „Przypomnijmy: Polska przekazała Ukrainie prawie 300 T72 w ciągu pierwszych 2 miesięcy” – wskazuje Kiesewetter. 

 

„Nic dziwnego, że państwa Europy Wschodniej, takie jak Polska, zwracają się w stronę USA i kupują teraz Abramsy zamiast Leopardów. Lekkomyślnie zaprzepaszczamy zaufanie budowane przez lata” – ostrzega deputowany CDU. 

 

Przeczytaj także: Bundeswehra z sentymentem do Rosji. „Błędna romantyczna sympatia”


„Nikt nie rozumie, dlaczego zamiast dostarczać (bojowe wozy piechoty – red.) Marder, Leopardy, (transportery opancerzone – red.) Fuchs bezpośrednio na Ukrainę, tracimy cenny czas na skomplikowaną i najwidoczniej niedziałającą wymianę – pisze były oficer.  – To jest zaniechanie udzielenia pomocy Ukrainie, utrata reputacji w Europie Wschodniej i szkoda wyrządzana także naszej ludności – uważa Kiesewetter. 

 

„USA przeznaczyły obecnie 100 mln dolarów na szkolenie ukraińskich pilotów na amerykańskich odrzutowcach. Holandia wspiera Wielką Brytanię w szkoleniu podstawowym ukraińskich żołnierzy . Francja dostarcza bojowy wóz piechoty VAB. A Niemcy, czwarty największy eksporter broni, chcą dostarczyć trzy wozy zabezpieczenia technicznego (Bergepanzer)... ale nawet i to jeszcze potrwa....” – ironizuje gorzko poseł chrześcijańskich demokratów. 

 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej