RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Wykroczenia Brauna. Komisja za uchyleniem immunitetu posłowi

Poseł Konfederacji Grzegorz Braun (fot. PAP/Darek Delmanowicz)
Poseł Konfederacji Grzegorz Braun (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Najnowsze

Popularne

Sejmowa komisja regulaminowa zarekomendowała we wtorek uchylenie immunitetu posłowi Konfederacji Grzegorzowi Braunowi. O pociągnięcie do odpowiedzialności Brauna m.in. za niestosowanie się do nakazu noszenia maseczki w okresie pandemii wnioskował Komendant Główny Policji.

Poseł Braun kolejny raz wykluczony z obrad Sejmu za odmowę założenia maseczki

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek w piątek wykluczyła z posiedzenia Izby Grzegorza Brauna (Konfederacja) za odmowę założenia maseczki. Braun nie...

zobacz więcej

Przewodniczący komisji Kazimierz Smoliński (PiS) po tajnym głosowaniu poinformował, że komisja pozytywnie zaopiniowała wnioski Komendanta Głównego Policji o pozbawienie Brauna immunitetu.

Policja wystąpiła z dziesięcioma wnioskami dotyczącymi wyrażenia zgody przez Sejm na pociągnięcie Brauna do odpowiedzialności karnej za wykroczenia. Wnioski zostały złożone w okresie od maja do grudnia 2021 r.

Jak wyjaśniły na posiedzeniu komisji policjantki reprezentujące Komendanta Głównego Policji, dziewięć wniosków dotyczyło tak naprawdę jednego zachowania, czyli nieprzestrzegania nakazu zakrywania ust i nosa maseczką w okresie, kiedy taki obowiązek wynikał ze stosownych rozporządzeń.

Zobacz także: Skandaliczne zachowanie Brauna w Sejmie


Policjantki mówiły, że Braun nie zakrywał nosa i ust m.in. podczas konferencji prasowych, większych spotkań w Rzeszowie i w Warszawie, a także podczas wejścia na teren komendy policji w Rzeszowie, a także nie miał maseczki, gdy przybył na posiedzenie Rady miasta Rzeszowa.

Czarzasty upominał Brauna, by założył maseczkę. Potem kazał zejść z mównicy [WIDEO]

Wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty upominał Grzegorza Brauna, aby założył maseczkę ochronną. Poseł Konfederacji nie zastosował się do prośby...

zobacz więcej

Natomiast ostatni, dziesiąty wniosek z 13 grudnia 2021 roku dotyczył – jak wyjaśniała mł. inspekt. Agata Krysiak z biura ruchu drogowego komendy głównej policji – wykroczenia w ruchu drogowym przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym 2 października 2021 r. „podczas zgromadzenia publicznego mającego na celu upamiętnienie rocznicy proklamowania niepodległości Polski przed Radę Regencyjną 7 października 1918 roku oraz wyrażenie sprzeciwu przeciwko segregacji sanitarnej”. Jak wskazała Krysiak, materiałem dowodowym jest monitoring i zeznania świadków. Policja chciała wypisać mandat za wykroczenie, lecz poseł odmówił jego przyjęcia. Polityk jednak zaprzeczył takiej wersji zdarzeń. – Nikt nie proponował mi przyjęcia mandatu – powiedział we wtorek podczas rozpatrzenia wniosku komendanta. Braun mówił, że „sytuacja miała charakter akcji politycznej”, a manifestacja była legalnie zgłoszona. – Zadziałałem w stanie wyższej, nie narażając niczyjego zdrowia ani życia – dodał.

Braun odpowiadając na stawiane wobec niego zarzuty ws. niestosowania się do nakazu noszenia maseczki stwierdził, że „sprawa ma charakter kompletnej groteski”.

Poseł Konfederacji odnosząc się do rozporządzeń ws. noszenia maseczek stwierdził, że „było to oczywiście, jak cała polityka walki z mniemaną pandemią, prawo kaduka, któremu nadano pozory praworządności”.

– Policja i inne służby były kierowane na ten front walki z własnym narodem, do nękania obywateli na ulicach, we wnętrzach i w urzędach. I ja również znalazłem się w orbicie takich działań policji – powiedział Braun.

Sejm lub Senat wyraża zgodę na pociągnięcie posła lub senatora do odpowiedzialności karnej w drodze uchwały podjętej bezwzględną większością głosów ustawowej liczby posłów lub senatorów. Nieuzyskanie wymaganej większości głosów oznacza podjęcie uchwały o niewyrażeniu zgody na pociągnięcie posła lub senatora do odpowiedzialności karnej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej