RAPORT

Pogarda

Dodatek węglowy - 3 tys. zł. Jakie warunki, kiedy złożyć wniosek? [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Rząd przyjął projekt ustawy o dodatku węglowym – poinformowała minister klimatu Anna Moskwa. Zgodnie z projektem dodatek węglowy w wysokości 3 tys. zł będzie przysługiwał gospodarstwom domowym, dla których źródłem ogrzewania są piece na węgiel.

Czy Polsce wystarczy węgla? Stanowcza reakcja Naimskiego [WIDEO]

– Węgiel w Polsce będzie w wystarczającej ilości, zarówno ten wydobywany w naszych kopalniach, jak i ten, który kupujemy za granicą – powiedział...

zobacz więcej

– Dodatek będzie wypłacany w wysokości 3 tys. zł na odbiorcę, na każde gospodarstwo domowe, które jest zarejestrowane w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków lub złożyło wniosek ze wskazaniem źródła ogrzewania opartego o węgiel – powiedziała szefowa resortu klimatu i środowiska poinformowała 


– Nie ma żadnych kryteriów dochodowych, czyli każdy, kto taki piec ma, taki wniosek może złożyć – dodała Anna Moskwa. 


Przeczytaj także: „Brudna energia” vs „Zwiększyć wydobycie”. Hołownia kontra Hołownia


Minister zapewniła, że zainteresowani będą mogli składać wnioski o wypłatę dodatku węglowego zaraz po wejściu w życie ustawy. Ostatnim terminem, w którym będzie można złożyć wniosek, będzie dzień 30 listopada 2022 r.Wnioski należy składać do gmin, gminy będą miały 30 dni na wypłatę dodatku węglowego. Warunkiem jego otrzymania będzie wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

Dodatek będzie przysługiwał gospodarstwom domowym, których głównym źródłem ogrzewania jest węgiel kamienny, brykiet lub pelet.
Szefowa MKiŚ poinformowała, że do polskich portów trafiło do tej pory ponad 3 mln ton węgla. Płynie on do kraju m.in. z Kolumbii, Tanzanii, USA, RPA, Australii i Indonezji. Dodała, że spółki Skarbu Państwa mają zakontraktowane ponad 7 mln ton węgla. Zwróciła uwagę, że jednocześnie import prowadzą prywatne firmy. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej