RAPORT

Pogarda

Ks. Andrzej Dębski ukarany przez arcybiskupa za obsceniczne wiadomości

Ks. Andrzej Dębski (fot. Forum/Anatol Chomicz)
Ks. Andrzej Dębski (fot. Forum/Anatol Chomicz)

Najnowsze

Popularne

Metropolita białostocki abp Józef Guzdek przekazał dotychczasowemu rzecznikowi kurii ks. Andrzejowi Dębskiemu dekret zawierający decyzję o pozbawieniu prawa do wykonywania jakichkolwiek posług duszpasterskich i noszenia stroju duchownego – poinformowała archidiecezja białostocka. „Takie zachowanie kapłana nigdy nie powinno mieć miejsca” – podkreślono.

Koszmar w domu schronienia w Zgierzu. Fałszywy ksiądz przed sądem

Przed łódzkim sądem okręgowym rozpoczął się proces Marka N., który podając się za księdza prowadził dom schronienia w Zgierzu k. Łodzi. W...

zobacz więcej

W sobotę na łamach „Gazety Wyborczej” ukazał się artykuł o obscenicznych wiadomościach, jakie ksiądz, rzecznik białostockiej archidiecezji, miał wysyłać nieznajomej kobiecie. Gazeta opublikowała treść wiadomości, a także filmiki, jakie ksiądz miał wysyłać kobiecie.

Na publikację zareagowała od razu kuria białostocka, która w sobotę zawiesiła księdza w pełnieniu dotychczasowych funkcji.

Metropolita białostocki przeprasza za ks. Dębskiego


W poniedziałek w komunikacie kuria poinformowała, że w poniedziałek abp Józef Guzdek, metropolita białostocki, „przekazał ks. Andrzejowi Dębskiemu dekret zawierający decyzję o pozbawieniu prawa do wykonywania jakichkolwiek posług duszpasterskich i noszenia stroju duchownego”. Jak podaje kuria, abp Guzdek nakazał też księdzu podjęcie terapii i pokuty w miejscu wskazanym przez metropolitę.

„Powodem powyższej decyzji jest skandaliczne i niegodne postępowanie księdza, które spowodowało uzasadnione oburzenie, smutek, ból i przygnębienie oraz stało się źródłem wielkiego zgorszenia. Takie zachowanie kapłana nigdy nie powinno mieć miejsca” – podano w komunikacie.

„Metropolita białostocki przeprasza wszystkich za zgorszenie spowodowane zachowaniem, które nie przystoi kapłanowi. Wyraża szczególne ubolewanie z powodu słów poniżających godność kobiety” – napisano. W poniedziałek Jagiellonia Białystok poinformowała w krótkim komunikacie, że w związku z sobotnią informacją abp. Guzdka o zawieszeniu księdza w pełnieniu wszystkich funkcji, nie jest on już kapelanem klubu. Jak podaje klub, na tę funkcję ksiądz został powołany w 2010 roku. „Jednocześnie pragniemy podkreślić, że ks. Andrzeja Dębskiego i Jagiellonię Białystok nie wiązała żadna umowa cywilnoprawna, a kapłan swoją funkcję pełnił społecznie” – napisała Jagiellonia Białystok.

Po sobotniej publikacji natychmiast współpracę z księdzem zakończyła też Redakcja Audycji Katolickich TVP oraz regionalny oddział TVP3 w Białymstoku. Ksiądz był m.in. prowadzącym program „Ziarno” oraz „Pod Twoją obronę”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej