RAPORT

Pogarda

Scholz chce unijnego superpaństwa. „Niemcy przejmą odpowiedzialność za Europę”

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz (fot. EPA/FILIP SINGER: PAP/EPA)
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz (fot. EPA/FILIP SINGER: PAP/EPA)

Najnowsze

Popularne

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz podkreślił, że widzi Niemcy w roli wiodącej. „Jesteśmy bardzo świadomi konsekwencji naszej decyzji dla geopolitycznej Unii Europejskiej” – napisał. Zaznaczył, że w obliczu agresji Rosji należy się zjednoczyć, a Berlin jest gotowy, aby stanąć na czele UE.

Za naszą granicą już 100 tys. zakażeń dziennie. „Ta fala przyjdzie i do nas”

Niemcy, Francja czy Włochy znów notowały ostatnio codziennie tysiące zakażeń COVID-19. – Nie wiadomo, dlaczego te fale przychodzą do nas z...

zobacz więcej

Scholz w gościnnym artykule dla „Frankfurter Allgemeine Zeitung” stwierdził, że „Unia Europejska jest żywą antytezą imperializmu i autokracji”.

Ocenił, że w związku z tym UE musi się stać Unią geopolityczną, a na tej podstawie Niemcy przejmą odpowiedzialność za Europę i świat.

Zobacz także:   Partia kanclerza Niemiec dopiero na trzecim miejscu w sondażu

„Przywództwo może oznaczać tylko: jednoczenie w obu znaczeniach tego słowa” – napisał polityk SPD. Zaznaczył, że oznacza to pełną integrację, którą Niemcy, jako kraj łączący Wschód i Zachód oraz Północ i Południe Europy, mogą zagwarantować.

Unia Europejska na agresję Rosji „zareagowała bardzo jednomyślnie i nałożyła bezprecedensowo ostre sankcje. One działają, każdego dnia trochę bardziej. A Putin nie powinien się łudzić: od początku było dla nas jasne, że być może będziemy musieli utrzymać nasze sankcje przez długi czas” – napisał Scholz.

Rosjanie zamordują Putina? Mocna teza szefa brytyjskiego sztabu

Szef sztabu obrony Wielkiej Brytanii admirał sir Tony Radakin przekazał w rozmowie z BBC, że przypuszczenia, iż Władimir Putin cierpi z powodu...

zobacz więcej

Kanclerz stwierdził, że wreszcie „kończymy naszą zależność energetyczną od Rosji”.

Zobacz także ->  Niemcy podpiszą nowy układ gazowy z Rosją? Analitycy alarmują

„Udało nam się to już osiągnąć w przypadku węgla. Chcemy zatrzymać import rosyjskiej ropy do końca roku. W przypadku gazu udział importu z Rosji spadł już z 55 do 30 proc.” – wskazał.

„Ta droga nie jest łatwa, nawet dla kraju tak silnego i zamożnego jak nasz” – podkreślił Scholz.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej