RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Zielone światło Komisji Europejskiej na przejęcia Orlenu i Lotosu

Zgodę na przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen KE ogłosiła dwa lata temu (fot. SHutterstock/Robson90, canon_photographer)
Zgodę na przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen KE ogłosiła dwa lata temu (fot. SHutterstock/Robson90, canon_photographer)

Najnowsze

Popularne

Komisja Europejska zatwierdziła plan przejęcia przez PKN Orlen węgierskiego przedsiębiorstwa Normbenz Magyarorsag i szeregu aktywów węgierskiego koncernu naftowego MOL. Jednocześnie wydała zgodę na przejęcie przez węgierski MOL polskiej spółki Lotos Paliwa.

Co wpływa na cenę benzyny? Obajtek wymienił sześć punktów

Ceny benzyny na stacjach sięgają 8 złotych. Dlaczego są aż tak wysokie? Prezes PKN Orlen odniósł się do tego podczas poniedziałkowej konferencji....

zobacz więcej

Lotos Paliwa prowadzi detaliczną sieć stacji paliw w Polsce, obejmującą około 80 proc. sieci detalicznej Grupy Lotos. Ta sieć stacji paliw ma zostać sprzedana na podstawie podjętej 14 lipca 2020 r. decyzji KE zezwalającej na przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen w sprawie M.9014.

KE nie widzi obaw o konkurencję


Normbenz prowadzi sieć stacji paliw na Węgrzech. Z kolei aktywa MOL (spółki naftowej działającej w Europie Środkowo-Wschodniej) obejmują stacje paliw na Węgrzech i Słowacji.

KE stwierdziła, że proponowane przejęcie przez Orlen zagranicznych aktywów nie wzbudzi obaw o konkurencję, biorąc pod uwagę umiarkowaną łączną pozycję rynkową przedsiębiorstw oraz obecność silnych konkurentów na Węgrzech i Słowacji. Zastrzeżeń nie wskazano także w kontekście Lotosu, m.in. z uwagi na umiarkowaną łączną pozycję rynkową przedsiębiorstw i obecność silnych konkurentów w Polsce.

Czytaj więcej: Obajtek o przejęciu Lotosu. Podał termin
teraz odtwarzane
Daniel Obajtek: Orlen przejmie Lotos na przełomie lipca i sierpnia

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej