RAPORT

Pogarda

Zełenski odwołał szefa SBU i prokurator generalną

Wołodymyr Zełenski (fot. Ukrainian Presidency / Handout/Anadolu Agency via Getty Images)
Wołodymyr Zełenski (fot. Ukrainian Presidency / Handout/Anadolu Agency via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w niedzielę zwolnił szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Iwana Bakanowa i prokurator generalną Irynę Wenediktową. Dekrety datowane na 17 lipca opublikowano w niedzielę wieczorem na stronie internetowej prezydenta. – Ponad 60 pracowników ukraińskich organów prokuratury i Służby Bezpieczeństwa Ukrainy zostało na terytorium okupowanym przez siły rosyjskie i współpracuje z wrogiem – powiedział Zełenski.

Bezmiar rosyjskiego bestialstwa. Ciała pomordowanych cywilów w rejonie Kijowa

W obwodzie kijowskim znaleziono dotychczas 1346 ciał cywilów zabitych przez rosyjskich wojskowych – poinformował szef policji obwodu Andrij...

zobacz więcej

Pełnienie obowiązków prokuratora generalnego Zełenski powierzył dotychczasowemu zastępcy prokuratora generalnego Ołeksijowi Symonence.

Jak przypomina portal Hromadske, w czerwcu Politico pisało, że Bakanow rzekomo może stracić stanowisko w związku z ujawnionymi zdrajcami w SBU. Sam prezydent powiedział jednak później, że gdyby chciał zwolnić Bakanowa, to już by to zrobił. Zaznaczył, że po rozpoczęciu przez Rosję pełnowymiarowej wojny przeciwko Ukrainie rozpoczęto kontrole w organach ścigania i na ich podstawie mają być podejmowane decyzje kadrowe.

We wpisie w mediach społecznościowych Zełenski podał, że obecnie trwa 651 postępować karnych dotyczących zdrady stanu, a 60 pracowników prokuratury i SBU „pozostało na terenach okupowanych i prowadzi działalność przeciw Ukrainie”.Zełenski tłumaczył dymisje „wielka liczba przestępstw przeciwko fundamentom bezpieczeństwa narodowego państwa oraz powiązania pomiędzy ukraińskimi służbami bezpieczeństwa a rosyjskimi agencjami wywiadowczymi”.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej