RAPORT

Pogarda

Mordercze upały, potężne pożary. Groźna pogoda na południu Europy

Tysiące ludzi zostało ewakuowanych (fot. Andre Luis Alves/Anadolu Agency via Getty Images)
Tysiące ludzi zostało ewakuowanych (fot. Andre Luis Alves/Anadolu Agency via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Mieszkańcom południa Europy we znaki dają się upały, powodujące dodatkowo pożary. Tysiące ludzi zostało ewakuowanych. Strażacy walczą z żywiołem m.in. w Hiszpanii, Portugalii i Grecji.

Potężne upały, na termometrach 49 stopni. „Europejski rekord”

Trwająca od blisko tygodnia fala upałów nad Półwyspem Iberyjskim nasila się. Termometry w zachodniej i południowej Hiszpanii przekroczyły 45...

zobacz więcej

W Hiszpanii krajowa agencja meteorologiczna AEMET wydała ostrzeżenia o wysokich temperaturach, dochodzących do 42 stopni Celsjusza w Aragonii, Nawarrze i La Rioja na północy. Upał i górzysty teren utrudniają strażakom walkę z pojawiającymi się pożarami, dlatego w akcjach gaśniczych biorą udział helikoptery.

W nocy pożary szalały także między innymi w popularnym wśród turystów regionie Malagi na południu kraju.

Setki ofiar śmiertelnych


Portugalskie ministerstwo zdrowia podało, że w ciągu ostatnich siedmiu dni z powodu fali upałów zmarło 659 osób, w większości w podeszłym wieku. Szacuje się, że szczyt zgonów miał miejsce w czwartek, kiedy temperatury przekroczyły 40 stopni Celsjusza w kilku regionach, a nawet 47 stopni na stacji meteorologicznej w dystrykcie Vizeu w centrum kraju.

Alerty niemal w całej Polsce. Synoptycy ostrzegają przed niebezpieczną pogodą

W ciągu dnia w niemal całej Polsce mogą wystąpić burze z gradem. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty pierwszego stopnia dla...

zobacz więcej

Według władz w Portugalii, gdzie temperatury spadały w weekend, dzisiaj doszło do tylko dwóch pożarów lasów, obu na północy.

Płoną lasy i pola uprawne


Grecka straż pożarna poinformowała, że w ciągu ostatnich 24 godzin wybuchło 71 pożarów. Ponad 50 strażaków walczy od piątku z płonącym lasem i polami uprawnymi w Rethymno na Krecie. Płomienie były podsycane przez silny wiat. Pożar został częściowo powstrzymany.

Władze na południu Francji także poinformowały, że nadal walczą z pożarami, które zmusiły tysiące ludzi do opuszczenia domów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej