
„W ciągu roku moc fotowoltaiki w Polsce podwoiła się i na koniec maja przekroczyła 10,2 GW. Udział paneli fotowoltaicznych w dostawach energii już w maju przekroczył 7 proc. Uchwalona przez rząd przed rokiem Polityka energetyczna Polski zakładała, że taką moc osiągniemy… za 20 lat” – informuje portal WysokieNapiecie.pl powołując się na dane Agencji Rynku Energii.
Łączna moc fotowoltaiki w Polsce wynosiła na koniec maja 2022 roku 10221,6 MW. Ponad trzy czwarte z tego 7797,36 MW została zainstalowana przez ponad milion polskich rodzin na dachach swoich domów – czytamy na portalu. Ponad 10 GW mocy oznacza 340-krotny (340 razy, nie 340 proc.) wzrost w stosunko do ostatniego roku rządów koalicji PO-PSL. Mimo to rzecznik Platformy Obywatelskiej pisze na Twitterze, że Zjednoczona Prawica „zablokowała rozwój energetyki odnawialnej w Polsce”.
W artykule odnotowano, że „ewidentnie pogłoski o śmierci branży były przesadzone”.Najpierw zablokowali rozwój energetyki odnawialnej w Polsce. Potem zamykali kopalnie importując w to miejsce węgiel z Rosji. Następnie wyprzedali strategiczne rezerwy. Potem nakłaniali UE do wprowadzenia szybkiego embarga na rosyjski węgiel. A na koniec zima ich zaskoczyła.
— Jan Grabiec (@JanGrabiec) July 15, 2022
Komisja Europejska zaproponowała zaklasyfikowanie energii nuklearnej oraz gazu ziemnego jako „zielonych” źródeł energii w ramach systemu unijnego,...
zobacz więcej
W maju przybyło 251 MW mocy instalacji na dachach 24,2 tys. Polaków, którzy zainwestowali w tym celu 1,2 mld zł. Na początku roku polskie gospodarstwa domowe instalowały jeszcze więcej: po 400-600 MW miesięcznie, kosztem nawet 2-3 mld zł miesięcznie.
„To właśnie wybuch opłacalności fotowoltaiki, spowodowany wzrostem cen energii przy jednoczesnym spadku cen instalacji PV, utrzymaniu korzystnych zasad rozliczeń (net-meteringu), odliczenia podatkowego i dopłat z programu Mój prąd doprowadziły do boomu, którego skali rząd zupełnie nie przewidział” – ocenia portal.
W Polityce energetycznej Polski do 2040 roku przyjętej w lutym 2021 r. przewidywano, że „źródła fotowoltaiczne osiągną dojrzałość ekonomiczno-techniczną po 2022 r”. „W 2030 r. moc zainstalowana może wynieść ok. 5–7 GW łącznie w mikroinstalacjach i w dużych instalacjach, zaś w 2040 r. aż 10–16 GW” – zapisano w dokumencie. 10 GW, jak wspomniano, już przekroczyliśmy.