RAPORT

Pogarda

Niemcy podpiszą nowy układ gazowy z Rosją? Analitycy alarmują

Berlin obawia się, że gazociąg Nord Stream 1 nie zostanie ponownie uruchomiony (fot. Abdulhamid Hosbas/Anadolu Agency via Getty Images; Shutterstock)
Berlin obawia się, że gazociąg Nord Stream 1 nie zostanie ponownie uruchomiony (fot. Abdulhamid Hosbas/Anadolu Agency via Getty Images; Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Analitycy Ośrodka Eurointelligence alarmują, że Niemcy mogły zaproponować Rosji układ dot. dostaw gazu w zamian za zakończenie kryzysu energetycznego.

Doradca Zełenskiego dla „Welt”: Niemcy robią dokładnie odwrotność tego, co chce osiągnąć Ukraina

– Nalegając na tę turbinę, Niemcy robią dokładnie odwrotność tego, co chce osiągnąć Ukraina, czyli większą presję sankcji, mniejszą zależność od...

zobacz więcej

Zdaniem Analityków Ośrodka Eurointelligence Rosjanie wykorzystują pozycję monopolisty i działają zgodnie z podręcznikami do ekonomii. Ośrodek zauważa, że Europa nie ma za bardzo alternatyw, więc Rosjanie mogą wymuszać zmianę jej postępowania przez podwyższanie cen.

Eurointelligence spekuluje, że Niemcy mogą obiecać Rosji, że w zamian za utrzymanie dostaw przez Nord Stream 1, podpiszą nową umowę gazową. Obecnie gazociąg przechodzi przerwę techniczną, a Berlin obawia się, że nie zostanie on uruchomiony pod byle jakim pretekstem.

„Jeśli gaz cudownie wróci do Nord Stream 1 po przerwie technicznej, będzie jasne, że Putin otrzymał żelazne gwarancje od niemieckich przyjaciół” – zuważają autorzy analizy.

Dowodem na taki scenariusz miałaby być presja kanclerza Niemiec Olafa Scholza na rzecz przekazania turbiny Siemensa z naprawy Gazpromowi wbrew nałożonym sankcjon.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej