RAPORT

Pogarda

Alerty niemal w całej Polsce. Synoptycy ostrzegają przed niebezpieczną pogodą

Przelotne opady wystąpią niemal w całym kraju (fot. arch.PAP/Adam Warżawa)
Przelotne opady wystąpią niemal w całym kraju (fot. arch.PAP/Adam Warżawa)

Najnowsze

Popularne

W ciągu dnia w niemal całej Polsce mogą wystąpić burze z gradem. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty pierwszego stopnia dla prawie całego kraju. Głównym zagrożeniem podczas burz będą porywy wiatru – ostrzega synoptyk IMGW Dorota Pacocha.

Temperatura zacznie rosnąć. „Sporo powodów do narzekania nad morzem”

Początek tygodnia w całym kraju będzie chłodny, w wielu miejscach – także burzowy. Z przygotowanej przez synoptyków Instytutu Meteorologii i...

zobacz więcej

W sobotę IMGW prognozuje niemal w całym kraju zachmurzenie duże z przelotnymi opadami deszczu oraz gradem.

Spokojniej jedynie na południowych krańcach


Z tego powodu Instytut wydał alerty 1 stopnia dla wszystkich województw. Wyłączone z ostrzeżeń są jedynie południowe części województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Burzom miejscami będą towarzyszyć opady deszczu do około 15 mm oraz porywy wiatru do 85 km/h.

Synoptycy nie wykluczają pojedynczych porywów do 100 km/h – ostrzegają eksperci.

Burzliwa mapa Polski – sobota 16 lipca


Temperatura maksymalna wyniesie od 16 stopni Celsjusza na północnym wschodzie do 20 stopni w centrum i 24 stopni na południowym wschodzie.

Źrodło: IMGW

Meteorolodzy prawdopodobieństwo wystąpienia groźnych zdarzeń szacują na 80 procent. Ostrzeżenia pierwszego stopnia obowiązują do godziny 20 na północy i do godz. 21 w centrum kraju. W nocy z soboty na niedzielę na północy i na wschodzie zachmurzenie miejscami duże i przelotne opady deszczu. Na krańcach wschodnich zanikające burze, i tam sumy opadów mogą sięgać od 10 do 15 mm, a porywy wiatru do 65 km/h. Od zachodu wystąpią większe przejaśnienia i rozpogodzenia.

Temperatura minimalna wyniesie od 9 do 12 stopni Celsjusza w przeważającej części kraju. Najcieplej na Wybrzeżu do 15 stopni, a najchłodniej w rejonach podgórskich ok. 7 stopni.

Wiatr będzie słaby i umiarkowany, na wschodzie jeszcze w porywach do 55 km/h, zachodni i północno zachodni.

Zobacz także: Potężne upały, na termometrach 49 stopni. „Europejski rekord”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej