RAPORT

Wojna na Ukrainie

Wykład o istnieniu dwóch płci w Niemczech. Musiano wezwać policję

Na uniwersytet wezwano policję (fot. Pexels)
Na uniwersytet wezwano policję (fot. Pexels)

Biolog Marie-Luise Vollbrecht wygłosiła na Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie wykład na temat istnienia dwóch płci biologicznych. Wykład miał odbyć się we wcześniejszym terminie 2 lipca, ale wtedy uczelnia odwołała go z powodu „obaw o bezpieczeństwo”.

Ruch Pięciu Gwiazd w ogniu krytyki. To reakcja na rezygnację premiera Włoch

Niemal cała włoska prasa i większość polityków zdecydowanie potępiają Ruch Pięciu Gwiazd za wywołanie kryzysu politycznego, który skłonił premiera...

zobacz więcej

Tym razem uniwersytet podjął środki ochronne: w czwartek przed salą wykładową zaparkowany był radiowóz, a firma ochroniarska przeprowadziła kontrolę toreb osób wchodzących – opisuje w piątek portal dziennika „Bild”.

Aby móc uczestniczyć w wykładzie, słuchacze musieli wcześniej zarejestrować się, podając swoje dane osobowe, a na salę wykładową mogły wejść wyłącznie zarejestrowane wcześniej osoby. Tym razem Vollbrecht, doktorantka biologii na Uniwersytecie Humboldtów, mogła bez przeszkód wygłosić wykład. Wcześniej jego uniemożliwienie zapowiadali studenci prawa, a uczelnia ugięła się pod presją i przełożyła termin.

Kwestia płci


Jak dodaje „Bild”, wykład Vollbrecht dotyczył kwestii płci pod kątem biologii i komórek rozrodczych, służących do rozmnażania. To, zdaniem Vollbrecht, determinuje płeć i „nie ma wpływu na kwestię płci społecznej” (tzw. gender).

– Naprawdę nie chcę nic o tym mówić – skomentowała Vollbrecht, poproszona o wypowiedź na temat swoich krytyków, zarzucających jej „transfobię”, czyli potępianie osób transpłciowych. – Całkowicie zgadzam się z panią Vollbrecht, właściwie nie ma na ten temat dyskusji w biologii – potwierdził promotor jej pracy, prof. Ruediger Krahe, w wywiadzie dla „Berliner Zeitung”.

Jak opisuje „Bild”, mimo że wykład Vollbrecht „zakończył się wielkim aplauzem, nie chciała później odpowiadać na więcej pytań” i zaproponowała zainteresowanym zadawanie pytań na Twitterze.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Tego samego dnia Uniwersytet zorganizował dyskusję panelową „Opinia, wolność, nauka – jak radzić sobie z kontrowersją społeczną na uczelniach” z udziałem minister edukacji Bettiny Stark-Watzinger, rektora uczelni i przedstawicieli organizacji społecznych reprezentujących osoby homo- i transseksualne. Vollbrecht, mimo zaproszenia, nie wzięła udziału w dyskusji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej