RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Sensacja. Odkryto nieznany autoportret jednego z najwybitniejszych malarzy

Najnowsze

Popularne

Eksperci ze Szkockiej Galerii Narodowej w Edynburgu odkryli nieznany autoportret Vincenta van Gogha, prawdopodobnie namalowany w 1887 r. Dzieło znajdowało się na odwrocie jego pracy z 1885 r., pt. „Głowa wieśniaczki w białej czapce”.

„Obrazy jak na zamówienie Goebbelsa”. Skandal na wystawie Documenta w Kassel

Na wystawie Documenta w Kassel w Niemczech pokazano obrazy, które spotkały się z krytyką za antysemicką wymowę. Izraelskie media domagają się...

zobacz więcej

Jak informuje dziennik „NRC”, szkoccy eksperci odkryli autoportret niderlandzkiego malarza podczas badania obrazu, który znajduje się w kolekcji galerii od 1960 r. Trwają tam bowiem przygotowania do wystawy „Smak impresjonizmu”, która odbędzie się za dwa tygodnie. Obraz został prześwietlony i wówczas doszło do niecodziennego odkrycia. Na odwrocie obrazu, pod warstwą tektury i kleju znajdował się autoportret Van Gogha.

„Odkryliśmy prawie na pewno nieznany wcześniej autoportret Vincenta van Gogha. Tak, dobrze to przeczytałeś!” – nie ukrywa entuzjazmu galeria, która opublikowała w czwartek informację w tej sprawie na swojej stronie internetowej.

Louis van Tilborgh z Muzeum Van Gogha w Amsterdamie nie ma wątpliwości co do autentyczności dzieła i przypomina, że Van Gogh, aby oszczędzić pieniądze, używał płócien, które były już wcześniej zamalowane. „Nie zamalowywał wcześniejszych prac, po prostu odwracał płótno i malował na drugiej stronie” – wyjaśnia na lamach „NRC” Van Tilborgh.

Sam obraz, na odwrocie którego znajduje się odkryty autoportret, to uznane dzieło Van Gogha. Przedstawia żonę farmera w Nuenen, miejscowości, której żył i tworzył niderlandzki malarz w latach 1883-1885.

„Być może wkrótce uda się odsłonić ukryty autoportret, ale proces usuwania kleju i tektury będzie wymagał delikatnych prac konserwatorskich” – czytamy w komunikacie galerii.

Nowe dzieło dołączy do innych prac mistrza namalowanych na odwrocie wcześniejszych płócien z okresu Nuenen. Jak przypomina galeria w Edynburgu pięć takich dzieł znajduje się min. w Muzeum Van Gogha w Amsterdamie oraz Metropolitan Museum w Nowym Jorku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej