RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Niemiecki polityk przekonuje, że nie należy wykluczać rozmów z Putinem

Władimir Putin (fot.  Contributor/Getty)
Władimir Putin (fot. Contributor/Getty)

Najnowsze

Popularne

Rolf Muetzenich – szef grupy parlamentarnej współrządzącej w Niemczech socjaldemokratycznej partii SPD – uważa, że nie należy wykluczać rozmów z Putinem. „Nie można (ich) wymusić”, ale jeśli prezydent Rosji „będzie gotów na uczciwe rozmowy z szefami państw i rządów UE, NATO i Ukrainy, to zasadniczo nie należy tego wykluczać” – powiedział. Możliwość negocjowania z Rosją kategorycznie wyklucza minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock (Zieloni).

Kulisy rozmów Macrona z Putinem, Scholzem i Zełenskim. Francuski dokument

Wyemitowany w czwartek francuski film dokumentalny „Prezydent, Europa i wojna” ujawnia kulisy rozmów prezydenta Francji Emmanuela Macrona z...

zobacz więcej

Jak podkreślił Muetzenich w rozmowie z agencją dpa, takie rozmowy musiałyby być uzależnione od spełnienia „konkretnych warunków ramowych”.

– Kanclerz federalny (Niemiec Olaf Scholz) jest wystarczająco doświadczony, by zdecydować, kiedy uważa taką rozmowę z partnerami za celową – powiedział. Jego zdaniem w tej kwestii Niemcy nie powinny odgrywać szczególnej roli, a wszystko powinno odbywać się w ścisłym porozumieniu z partnerami.

– W dalszym ciągu jestem przekonany, że o zakończeniu tej wojny nie zadecyduje zwycięstwo odniesione na polu walki, lecz ostatecznie będzie to wynik rozmów, negocjacji, porozumień – podkreślił.

– Zawsze powinniśmy być w stanie wykorzystać pewne sygnały wskazujące na możliwość zawieszenia broni, aby powrócić do rozmów dyplomatycznych. Jednak takich sygnałów do tej pory brakowało – dodał polityk SPD.

Jak przypomina portal RedaktionsNetzwerk Deutschland, od początku rosyjskiego ataku na Ukrainę kontakty krajów zachodnich z Rosją były sporadyczne. Scholz w ciągu ostatnich kilku tygodni rozmawiał z Putinem przez telefon. Ukraina i sojusznicy z Europy Wschodniej są sceptycznie nastawieni do takich kontaktów – zauważa RND.

Atak rakietowy na Winnicę. 23 osoby nie żyją, zabitych może być znacznie więcej

Co najmniej 23 osoby, w tym troje dzieci, zginęły w czwartek w rosyjskim ataku rakietowym na centrum Winnicy; pięcioro rannych jest w stanie...

zobacz więcej

Możliwość negocjacji z Rosją kategorycznie wyklucza szefowa niemieckiego MSZ Annalena Baerbock. W tygodnikowi „Stern” oświadczyła, że nie widzi możliwości negocjacji z Rosją.

„Co można negocjować z kimś, kto nie jest nawet skłonny uzgodnić z Międzynarodowym Komitetem Czerwonego Krzyża korytarzy humanitarnych dla cywilów?” – zapytała Baerbock.

Z kolei szef komisji spraw zagranicznych w Bundestagu Michael Roth (SPD) podkreśla, że Rosja pozostaje członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ, należy do G20 i OBWE.

– Czy nam się to podoba, czy nie, będziemy musieli rozmawiać z przedstawicielami Rosji – stwierdził w czwartek. – Musimy regularnie mu (Putinowi) uświadamiać, że jest na fatalnie złej drodze – dodał.

Muetzenich ocenił, że złagodzenie sankcji nałożonych na Rosję będzie możliwe wyłącznie gdy „Putin wyraźnie zmieni kurs”, a Rosja złoży „wiarygodną ofertę zawieszenia broni, będzie gotowa na otwarcie korytarzy humanitarnych i rzetelne negocjacje”.

„Dowody zbrodni zbierane na Ukrainie będą służyć obronie przed ludobójstwem”

Musimy zapewnić, że dowody zbrodni, które zbieramy na Ukrainie, będą miały znaczenie nie tylko historyczne, ale będą też służyć obronie przed...

zobacz więcej

Jak podkreślił, także rząd Ukrainy będzie musiał zgodzić się na pójście drogą negocjacji.

– Sankcje nie są celem samym w sobie, ale powinny doprowadzić do zmiany postępowania Rosji. Obecnie nie widzę jednak efektów sankcji ani w sferze militarnej, ani politycznej – dodał polityk SPD.

Za złagodzeniem nałożonych na Rosję sankcji opowiadają się także politycy postkomunistycznej Lewicy i skrajnie prawicowej AfD, przekonując, że skutki sankcji stanowią obciążenie dla niemieckiej gospodarki - przypomina RND.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej