RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Przechwycono kolejne rozmowy rosyjskich żołnierzy. „Chaos, błędy dowódców i niskie morale”

Rosyjscy żołnierze coraz częściej krytykują działania wojenne na Ukrainie (fot. PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY)
Rosyjscy żołnierze coraz częściej krytykują działania wojenne na Ukrainie (fot. PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY)

Najnowsze

Popularne

Agencja Wywiadu przechwyciła kolejne rozmowy żołnierzy uczestniczących w napaści Rosji na Ukrainę, pokazujące prawdziwy jej obraz – chaos, błędy dowódców i niskie morale – powiedział rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

„Najpierw przesłuchaj, potem ich zastrzel”. Wywiad przechwycił rozmowy Rosjan

Według informacji portalu SPIEGEL Federalna Służba Wywiadu (BND) przechwyciła wiadomości radiowe rosyjskich wojskowych, w których przyznają się do...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

– Kolejne nagrania przechwycone przez polski wywiad pokazują, że wśród rosyjskich najeźdźców coraz powszechniejsza jest krytyka działań wojennych przeciwko Ukrainie – wskazał Żaryn.

Błędy rosyjskich dowódców


Jak wskazał rzecznik, „niezaplanowane, chaotyczne działania, błędy dowódców i bardzo niskie morale – taki obraz napaści inny od propagandowych przekazów Kremla rysuje się z przechwyconych przez Agencję Wywiadu rozmów”.

W nagraniu przechwyconej rozmowy żołnierz, który brał udział w agresji, krytycznie ocenia sytuację w armii, skarży się na prowizoryczne działania dowódców, co w jego opinii powoduje duże straty wśród żołnierzy – zaznaczył Żaryn.

Zobacz także: Polski wywiad publikuje podsłuchy rozmów rosyjskich żołnierzy


Podkreślił, że mężczyzna wspomina, iż decyzja Kremla o rozpoczęciu wojny przeciwko Ukrainie kosztowała życie wielu Rosjan. Rosyjskie oddziały zostały rozbite przez obrońców Ukrainy. Zwracając się do swojego rozmówcy mówi: „Chłopaków, z którymi jeździłem, już nie ma”, „z naszego plutonu zostały trzy osoby”.

Polski wywiad ujawnia rozmowę rosyjskiego żołnierza. Mówi o grudniu [NAGRANIE]

Agencja Wywiadu przechwyciła kolejną rozmowę rosyjskiego żołnierza, który jest świadomy, że wojna przeciwko Ukrainie może potrwać dłużej. –...

zobacz więcej

Żaryn zwrócił uwagę, że zdaniem Rosjanina działania wojenne przeciwko Ukrainie były źle przygotowane, za co płacą żołnierze. – Ze wszystkimi, którzy jeździli, nie jest dobrze – albo ranni, albo ciężko ranni – przekazuje w przejętej przez AW rozmowie.

Mówi też o złych decyzjach dowódców i narzeka na ich morale i profesjonalizm, bardzo niskie. Wspomina, że w jednym z jego oddziałów zastępca dowódcy „zgubił” żołnierza.

– Trzeciego dnia znaleźli go czołgiści – opisuje zdarzenia Rosjanin.

Kłamstwa Kremla


Rzecznik podkreślił, że żołnierz w rozmowie stwierdza, iż prawdziwy obraz wojny, jaką Kreml prowadzi przeciwko Ukrainie, jest daleki od propagandowych przekazów. – Wprost zniechęca on wszystkich do zaciągania się do oddziałów walczących na froncie – zwrócił uwagę Żaryn.

Żołnierz mówi: „Jeśli u ludzi obudził się heroizm, niech jeżdżą tam. Wtedy pogadamy”. Żaryn wskazał, że to kolejny materiał uzyskany przez Agencję Wywiadu pokazujący rosyjskich żołnierzy coraz bardziej świadomych, że propagandowy przekaz o sukcesach rosyjskiej armii w wojnie przeciwko Ukrainie jest kłamstwem.

Zobacz także: Ukraińcy ujawniają kolejne przechwycone rozmowy


– Rosjanie napotykają na skuteczny i profesjonalny opór ukraiński, ponoszą duże straty. Mimo tego dowództwo rosyjskie kontynuuje działania wojenne. Nic nie wskazuje na to, by Rosja miała zamiar zakończyć inwazję w najbliższym czasie – ocenił rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
W czwartek, 14 lipca mija 141. dzień oporu Ukrainy przed agresją Rosji. Napaść Rosji na ten kraj rozpoczęła się 24 lutego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej